Reklama

Reklama

Lublin: Studenci z Aresztu Śledczego zaczęli nowy rok akademicki. Studia prowadzi KUL [GALERIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W lubelskiej jednostce penitencjarnej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego oraz immatrykulacja kolejnych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W tym roku studia na kierunku Nauki o rodzinie rozpoczęło 21 skazanych, 9 z nich przystąpiło do immatrykulacji.

Reklama

Przed samym slubowaniem odbyła się msza, której przewodniczył Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej bp. Mieczysław Cisło. - Czas pobytu w więzieniu nie musi być zmarnowany. Studia dla osadzonych to wyjątkowa sprawa. Pielęgnuje ją Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Za tę humanizację dziękuję uniwersytetowi oraz aresztowi - podkreślił bp Cisło. 

W słowie do studentów prof. Krzysztof Narecki - prorektor KUL ds. studentów i doktorantów odwołał się do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego, przypominając, że zwycięstwo nad sobą samym jest najbardziej wartościowe.  - W wychowaniu ważne jest prowadzenie człowieka. Służba studentom to powinność i obowiązek uniwersytetu - podkreślił prorektor.

Z kolei Michał Woś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości skierował list do osadzonych. Odczytał go gen. Andrzej Leńczuk - zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej. - KUL jest ważnym ośrodkiem myśli katolickiej. Dzięki uniwersytetowi więźniowie mogą się zmieniać. Dla pracowników uczelni kontakt z więzieniem jest wyzwaniem. Wspieram i doceniam - przeczytał.

- Studia wnoszą inną rzeczywistość, pozwalają zabić czas, oderwać się od codzienności więziennej. Są przepustką do zdobycia wykształcenia. W końcu wyjdziemy stąd - mówi Artur, osiadujący wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności.

Współpraca pomiędzy KUL a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie oraz Aresztem Śledczym w Lublinie w zakresie kształcenia wyższego osób pozbawionych wolności trwa od 2013 roku. Dzięki niej osadzeni z całej Polski mogą kontynuować edukację i zdobyć wykształcenie wyższe w ramach licencjackich studiów stacjonarnych na kierunku nauki o rodzinie, specjalność asystent osoby niesamodzielnej, organizowanych na Wydziale Teologii KUL.  

- Taka forma oddziaływań penitencjarnych ma ogromne znaczenie ze względu na wymiar naukowy przedsięwzięcia, ale przede wszystkim stwarza szansę na skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu - podsumował płk Jacek Wróbel, dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie. 

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy