Reklama

Reklama

Lublin: rasistowski post wykładowcy UMCS wzbudził kontrowersje. Uczelnia chce wyjaśnień

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: rasistowski post wykładowcy UMCS wzbudził kontrowersje. Uczelnia chce wyjaśnień - Zdjęcie główne

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Rektor UMCS zwróci się o wyjaśnienie w sprawie komentarza jednego z wykładowców uczelni na temat finału Euro 2020. Historyk - dr hab. Mirosław Szumiło stwierdził w nim, że "parytet rasowy" przesądził o doborze zawodników w reprezentacji Anglii.

Reklama

"Anglików zgubiła poprawność polityczna"

W niedzielę (12 lipca) odbył się mecz finałowy tegorocznych Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Mecz zakończył się zwycięstwem Włoch nad Anglią po serii rzutów karnych. Brytyjska reprezentacja do karnych wystawiła trzech zawodników i byli to: Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka.

Dr hab. Mirosław Szumiło, prof. uczelni, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej skomentował mecz. Post na ten temat zamieścił na swoim profilu Facebook. 

- Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało - napisał Mirosław Szumiło na Facebooku. Po kilku godzinach uzupełnił swój wpis o wyjaśnienie: "Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy - czytamy w artykule Wirtualnej Polski.

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy, a ich autorzy zarzucili wykładowcy rasizm. Szumiło pod kilku godzinach usunął wpis. Zamieścił następny, gdzie stwierdził, że został źle zrozumiany.

- Chciałem tylko zwrócić uwagę na zjawisko poprawności politycznej obecne wszędzie, również w sporcie. Obawiam się bowiem, że nie zawsze liczą się względy merytoryczne (umiejętności), a Wielka Brytania jest sztandarowym przykładem dyktatury poprawnościowej, czyli rasizmu w drugą stronę - napisał.

W jeszcze następnym poście dodał, że "Włosi pokonali brytyjskie imperium kolonialne. Europa górą!”.

Uczelnia wydało stanowisko

We wtorek (13 lipca) UMCS wydał stanowisko w tej sprawie. Władze uczelni na wstępie podkreśliły, że wyrażają "zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich przejawów nietolerancji, niechęci czy wrogości skierowanej przeciwko osobom innego pochodzenia narodowego, etnicznego czy rasowego".

- Wpis internetowy dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni, uważamy za nieakceptowalny i wpływający negatywnie na wizerunek Uniwersytetu. Niekwestionowaną, tradycyjną wartość akademicką stanowi bowiem tolerancja i poszanowanie dla innych narodów i kultur. Wyrażamy to poprzez kierowanie oferty dydaktycznej oraz badawczej do zagranicznych studentów i naukowców, którzy stanowią w UMCS jedną z najliczniejszych społeczności w Polsce. Prywatne opinie jednego z ponad 2800 pracowników uczelni nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Uniwersytetu, są krzywdzące i niesprawiedliwe dla całej wspólnoty akademickiej i przeczą wartościom przekazywanym pokoleniom studentów i doktorantów - czytamy w stanowisku uczelni.

Rektor UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski ma niezwłocznie zwrócić się do dr. hab. Szumiły o natychmiastowe wyjaśnienie sytuacji.

Dr hab. Mirosław Szumiło, prof. uczelni

Dr hab. Szumiło pracuje w Zakładzie Historii Społecznej XX wieku w Instytucie Historii UMCS. Zajmuje się stosunkami polsko-ukraińskimi w XX wieku, elitami władzy w PRL, ustrojem komunistycznym w Polsce. Pracuje też w Wydziale Historii Polski w latach 1945–1990 Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Pełni również funkcję eksperta Ministerstwa Edukacji i Nauki, gdzie opiniuje podręczniki do historii. 

Oprócz tego, publikował artykuły popularnonaukowe na łamach czasopism: "W Sieci”, "Pamięć.pl”, "Gazeta Polska” i "Historia Do Rzeczy” oraz na portalu internetowym historia.org.pl. Jest sekretarzem zarządu Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie.

W zeszłym roku odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy