Reklama

Reklama

Lublin: Przejazdy komunikacją miejską będą droższe. Radni powiedzieli nam co o tym sądzą [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Joanna Niećko

Lublin: Przejazdy komunikacją miejską będą droższe. Radni powiedzieli nam co o tym sądzą [WIDEO] - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Lublin | foto Joanna Niećko

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Decyzją Rady Miasta Lublin wzrosną ceny za przejazdy komunikacją miejską. Powodem podwyżek jest m.in. wysoka inflacja. Swoje zdanie na temat wyższych cen wyrazili przewodniczący klubów i wiceprzewodniczący RM.

Reklama

Ceny biletów w górę

Rada Miasta Lublin w czwartek (26 maja) w trakcie sesji przegłosowała podwyżki cen biletów za przejazdy komunikacją miejską. Przykładowo: bilet jednoprzejazdowy normalny ma kosztować 4,60 zł, a ulgowy 2,30 zł, bilet 15-minutowy odpowiednio 3 i 1,50 zł, 24-godzinny 13,20 i 6,60 zł. Ma zmienić się też cennik biletów kupowanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej LUBIKA, dzięki której można płacić za tyle przystanków, ile się przejedzie. Opłata np. za pierwszy przystanek, po zmianach i w przypadku biletu normalnego ma wynieść 0,86 zł, a w przypadku ulgowego 0,43 zł. Natomiast np. bilet 30-dniowy imienny pozwalający na jeżdżenie w 1 i 2 drugiej strefie ma kosztować 188 zł (normalny) i 94 zł (ulgowy). Za taki bilet mniej zapłacą posiadacze Lubelskiej Karty Miejskiej, która uprawnia do zniżek. Dla takich osób przewidziano cenę 96 zł za normalny i 48 zł za ulgowy.

Powodem jest m.in. pandemia koronawirusa, wzrost cen energii i paliw, konieczność podniesienia wynagrodzeń kierowcom, ale nie tylko. - Dodatkowo sytuację pogarsza wysoka inflacja, pogłębiona trwającą wojną na Ukrainie. Zgodnie z informacją podaną przez GUS wysokość inflacji ogółem w marcu 2022r., licząc rok do roku, wyniosła 10,9%, z czego wzrost dotyczący nośników energii wyniósł 23,9 %, a paliw aż 33,5 %. Te dwa ostatnie wskaźniki to składowe, które wpływają bezpośrednio na koszty funkcjonowania komunikacji. Porównując I kwartał 2022 r. do analogicznego okresu 2021r. koszt paliwa (ON) w wzkm MPK wzrósł z 1,98 zł na 2,57 zł to jest o 29 %, a koszt energii trakcyjnej z 1,53 zł do 1,64 zł czyli 7% - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zmiany mają wejść w życie nie wcześniej niż 1 lipca. 

Za podwyżką głosowało 19 radnych z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, przeciw 10 w klubu Prawa i Sprawiedliwości i 1 - wstrzymał się ogłosu. W tym punkcie obrad nie było dyskusji między radnymi.

Co radni myślą o podwyżkach?

Przemyśleniami dotyczącymi podwyżek, w trakcie sesji podzielili się przewodniczący klubów i jeden z wiceprzewodniczących RM.

- Są to podwyżki minimalne z możliwych - podkreślał w rozmowie z nami Dariusz Sadowski, przewodniczący klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka i jako istotne powody podwyżek wymienił m.in. koszty paliwa i inflację.

- Większość miast wojewódzkich już takie kroki podjęła np. Łódź podniosła ceny biletów aż o 30 proc. - mówi w rozmowie z nami Marcin Nowak, wiceprzewodniczący RM. - Mamy świadomość, że naszych mieszkańców to nie ucieszy, bo żadna podwyżka nie cieszy.

- Był taki jeden prezes MPK w Lublinie, który twierdził, że gdyby wszyscy korzystający z komunikacji miejskiej we wszystkich autobusach, niezależnie czy były to autobusy MPK, czy prywatne, bo wtedy jeszcze takie były, płacił złotówkę, to wtedy budżet MPK by się spinał. Miasto nie musiałoby dokładać do przewozu pasażerów. Byłem skłonny w to uwierzyć, ale były i do dzisiaj są ustawowe zniżki za przejazdy - przekazał nam Piotr Gawryszczak, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Pełne wypowiedzi radnych o podwyżkach cen biletów

 
 
Sprawdź portal Lublin24, bądź na bieżąco!

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy