Reklama

Reklama

Lublin: Nowa Lewica ma pomysły jak pomóc rolnikom. Poseł Arkadiusz Iwaniak: Dosyć wyzysku polskiego rolnika

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Nowa Lewica ma pomysły jak pomóc rolnikom. Poseł Arkadiusz Iwaniak: Dosyć wyzysku polskiego rolnika - Zdjęcie główne

Dosyć wyzysku polskiego rolnika | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Nowa Lewica przedstawiła swoje pomysły pomocy dla rolników. Wśród nich są: ustawa o płynności łańcuchu dostaw i dopłaty do ubezpieczeń upraw oraz hodowli rolnej. Politycy zamierzają dyskutować z rolnikami. Spotkania w tej sprawie zaczęły się na Lubelszczyźnie. - Rozpoczynamy wielką dyskusję na temat przyszłości polskiego rolnictwa - mówił Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący partii.

Reklama

Politycy Nowej Lewicy odnieśli się do sytuacji rolników. W tej sprawie w poniedziałek (21 lutego) odbyła się konferencja prasowa w Lublinie.

- Dzisiaj rozpoczynamy dyskusję na temat życia i przyszłości 37 procent Polek i Polaków mieszkających na terenach wiejskich (...). W związku z tym dzisiaj odwiedzamy pierwsze województwo (lubelskie - przyp. red.). Województwo niewątpliwie związane z rolnictwem. Byliśmy już w Opolu Lubelskim, Puławach, bo jest o czym mówić, a mówię o cenie nawozów. Teraz jesteśmy w Lublinie. Rozpoczynamy wielką dyskusję na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Nie można tej koncepcji wypracowywać w gabinetach, trzeba to robić rozmawiając z ludźmi, dowiadywać się co jest dla nich najważniejsze i to zaczynamy robić - mówił Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu RP.

W ostatnim czasie rolnicy wyjechali na ulice nie dlatego, żeby pokazać swój piękny sprzęt, ale dlatego, że żyje im się coraz gorzej. Najpierw oszukał ich rząd Prawa i Sprawiedliwości, a potem duże sieci handlowe, które chcą kupować od nich produkty poniżej kosztów produkcji - dodawał poseł Arkadiusz Iwaniak, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który stwierdził, że należy wprowadzić ustawowy zakaz zakupu artykułów rolno-spożywczych poniżej kosztów produkcji, podobnie jak w Hiszpanii. - Chodzi o wprowadzenie ceny minimalnej, poniżej której jakiekolwiek produkty rolne nie mogą być sprzedane. Dosyć wyzysku polskiego rolnika.

Dodał też, że powinno też wprowadzić się ustawę o płynności finansowej w łańcuchu dostaw. Miałaby ona zabezpieczyć interesy rolników przed nieuczciwymi praktykami firm skupujących towar. Dzięki takim ustawom rolnik nie zostałby oszukany.

Politycy chcą również  dopłat do ubezpieczeń upraw oraz hodowli rolnej. Poseł Marcin Kulasek przekazał, że projekt takiej ustawy jest gotowy i wynika z niego, że rząd na dopłaty miałby przeznaczyć rocznie miliard złotych.

- Uważamy, że lepiej pomóc rolnikom ubezpieczyć uprawy niż w razie nieszczęścia dawać im rekompensaty. (...). To będzie inwestycja, która zdejmie z państwa ciężar pomocy w razie suszy, gradobicia, czy innych kataklizmów, bo ryzyko zostanie w pełni przeniesione na firmy ubezpieczeniowe. do tej pory rolnicy polscy nie widzieli czy będą mogli kupić polisę z dopłatą ze skarbu państwa, czy też "nie załapią" się na tę wypłatę, ale gdybyśmy wprowadzili ten miliard w skali roku, to żaden rolnik nie odszedłby z kwitkiem - mówił Marcin Kulasek.

- Za rządów Prawa i Sprawiedliwości polskim rolnikom żyje się coraz gorzej - zubożeli, mają coraz mniej pomocy - zaznaczał poseł Paweł Krutul. - Zauważmy, że na polskich stołach jest coraz mniej produktów polskich rolników.

Z kolei Daniel Oliszewski, który jest politykiem i sadownikiem, zaznaczał, że 2 lata temu można było kupić 400 kg nawozów za 700 zł., a obecnie za tę samą cenę można kupić 100 kg nawozów. Jego zdaniem oznacza to mniejsze plony oraz zyski - Rząd nie wprowadził żadnej interwencji, zostaliśmy zostawieni sami sobie - podkreślał Oliszewski.

Dyskusja na temat przyszłości rolnictwa zaczęła się w województwie lubelskim i ma skończyć się kongresem wsi polskiej.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy