Reklama

Reklama

Lublin: 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon. UMCS przygotował film [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: 20. rocznica zamachów na  World Trade Center i Pentagon. UMCS przygotował film [WIDEO] - Zdjęcie główne

Południowa wieża (za kulą ognia) tuż po uderzeniu samolotu | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Mija 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon w Stanach Zjednoczonych. Z tej okazji Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował materiał filmowy, gdzie naukowcy związani z uczelnią przybliżają szczegóły zamachów.

Reklama

W sobotę (11 września) mija 20. rocznica zamachów na World Trade Center i Pentagon w Stanach Zjednoczonych. Łącznie zginęło wówczas niemal 3 tys. osób. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował materiał wideo pn. "Świat w 20 lat po wydarzeniach z 11 września 2001”. Naukowcy z UMCS, prof. Marek Pietraś i dr Grzegorz Gil, przybliżają w nim odtajnione zapiski Osamy Bin Ladena ujawniające motywacje ataków, omawiają genezę zamachów i samo zjawisko terroryzmu oraz oddziaływanie relacji medialnych z tych wydarzeń na społeczeństwo.

- Jaka była motywacja i główna idea, która przyświecała Bin Ladenowi? Uderzyć w Stany Zjednoczone na ich terytorium. Pokazać światu, Stanom, ale także wyznawcom islamu, że Ameryka - u szczytu jej hegemonicznej potęgi, po zakończeniu zimnej wojny, po rozpadzie się konkurenta, jakim był ówczesny Związek Radziecki - wcale nie jest niezwyciężona - mówi w materiale filmowym prof. Marek Pietraś, dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.

Z kolei dr Grzegorz Gil z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS zwraca uwagę na efekt medialny ataków.

- To podwójne uderzenie w serce Ameryki, oprócz rangi symbolicznej (…), było jednocześnie pewnym majstersztykiem, jeśli chodzi o sztukę medialną. Między uderzeniem w pierwszą z bliźniaczych wież, a wbiciem się kolejnego Boeinga w drugą wieżę minął ok. kwadrans. To wystarczający czas, by obiektywy i kamery zostały skierowane na Manhattan. (…) Ten swoisty efekt CNN, nazwany tak w związku z bardzo szybkim obiegiem informacji, który towarzyszy nam w XXI wieku, został tutaj wykorzystany maksymalnie - stwierdza dr Grzegorz Gil.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy