Reklama

Reklama

Koronawirus: Polska zniesie stan epidemii. Minister Niedzielski: Jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen - Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Koronawirus: Polska zniesie stan epidemii. Minister Niedzielski: Jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Adama Niedzielskiego w sprawie zniesienia stanu epidemii | foto Screen - Ministerstwo Zdrowia/Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Polska zniesie stan epidemii, obowiązujący od ponad 2 lat. Taki stan będzie utrzymany co najmniej do września, który ma być czasem "prawdziwego testu".

Reklama

Od ponad 2 lat w Polsce trwa pandemia koronawirusa. W marcu 2020 roku z tego powodu wprowadzono stan epidemii. W piątek (6 maja) Adam Niedzielski - minister zdrowia ogłosił zniesienie stanu epidemii i przekształcenie go w stan zagrożenia epidemicznego. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii oraz w celu podjęcia działań zapobiegawczych. Natomiast stan epidemii to podjęcie działań zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. Pierwszy ze stanów wprowadza się więc, żeby zapobiec epidemii, a drugi gdy epidemia już występuje.

- Podjąłem decyzję, by od 16 maja przekształcić stan epidemii w stan zagrożenia epidemicznego. Nie jest to zniesienie epidemii, a przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które wskazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza - powiedział Adam Niedzielski.

Minister zdrowia wyjaśniał też, że taka sytuacja prawna, czyli stan zagrożenia epidemicznego pozwala zachować gotowość do wprowadzenia zmian legislacyjnych. Odniósł się do września, gdy do szkół wrócą uczniowie po wakacjach, co wcześniej powodowało zwiększoną liczbę zachorowań.

- Cały czas będziemy uczulali i mówili o tym, że to jest symboliczne, pomarańczowe światło, że możemy mieć do czynienia z odwróceniem tendencji. Prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, gdy (...) spodziewamy się zwiększonej transmisji. Dlatego stan zagrożenia co najmniej do września będziemy utrzymywać - tłumaczył szef resortu.

Dodał również, że sytuacja rozwija się zgodnie z oczekiwaniami. Tak jak prognozowano na początku kwietnia widoczny jest teraz spadkowy trend zakażeń i hospitalizacji. 

 - Powoli epidemia zdąża w kierunku endemii, do sytuacji endemicznej, czyli takiej, w której oczywiście wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia (…), wyraźną liczbę osób, które przechorowują czasem bezobjawowo infekcję, ta endemia nie stanowi już takiego zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego.

Niedzielski podkreślał, że piątkowa liczba zakażeń wynosi 611, co odzwierciedla średnią liczbę w ciągu ostatnich dwóch tygodni. - Z tygodnia na tydzień cały czas obserwujemy kontynuację spadków, dynamika z tygodnia na tydzień jest na poziomie - 35 proc. w skali całego kraju - mówił minister.

Artykuł pochodzi z portalu lublin24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy