Reklama

Zwolnienia w szpitalu. A miało ich nie być...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Zwolnienia w szpitalu. A miało ich nie być... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Władysław Kobielski objął stanowisko dyrektora 1 stycznia. Już na początku lutego pielęgniarki alarmowały, że istnieje lista 80 osób do zwolnienia. Wówczas zaprzeczano tym doniesieniom. Dwa miesiące później wypowiedzenia dostało już ponad 50 osób.

Dyrektor Władysław Kobielski objął stanowisko szefa łukowskiej służby zdrowia 1 stycznia 2016 roku. Minął miesiąc a pracownicy już zaczęli się bać o swoją pracę.

Listy 80 osób nie ma

W lutym pojawiła się informacja o istnieniu listy 80 osób do zwolnienia. Na sesji Rady Powiatu, która odbyła się 26 lutego sam dyrektor Kobielski, dopytywany przez Krzysztofa Tymoszuka, kategorycznie zaprzeczał tym doniesieniom. 

Na kolejnej sesji (14 marca) szefowa związków zawodowych Bernarda Machniak prosiła o - tu cytat - nie budowanie nowego szpitala na łzach pracowników. Czas mijał, a kolejni pracownicy otrzymywali wypowiedzenia. Po dwóch miesiącach od przekonywania, że lista nie istnieje, dyrektor zdążył wręczyć wypowiedzenia ponad 50 pracownikom SP ZOZ w Łukowie. Poinformował o tym członków Komisji Rewizyjnej na posiedzeniu, które odbyło się 26 kwietnia. Wówczas dodał, że w sumie dojdzie do zwolnienia około 80 osób. 

Mniej pracowników, więcej pieniędzy na spłatę kredytu

W sierpniu podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska dyrektor tłumaczył filozofię restrukturyzacji zatrudnienia.

80 osób odejdzie a 40 przyjdzie, 40 osób będzie mniej pracowało w ZOZie. Jeśli przyjmiemy, że z tych wszystkich grup średnia płaca jest 3 000 brutto, to miesięcznie mam 120 000 zł, 10 miesięcy to jest 1 200 000, a rok to jest około 1,5 mln – wyjaśniał dyrektor.


Podczas sierpniowego posiedzenia komisji dyrektor Kobielski wytłumaczył także dlaczego właśnie teraz mówi o liście 80 osób do zwolnienia.

Bo w mediach z powiatu (…) są zapewnienia, że nie będzie zwolnień. Są zwolnienia w ramach restrukturyzacji. Żebyśmy jasno to powiedzieli.

Problem jednak w tym, że to nie media „wymyśliły” odpowiedź dyrektora na pytanie radnego Krzysztofa Tymoszuka, a sam dyrektor udzielił jej przed wszystkimi radnymi.

Nie wiem czy dyrektor ma listę 

Zapytaliśmy starostę łukowskiego Janusza Kozioła o komentarz do całej sprawy. Gdy temat listy osób do zwolnienia wybuchł, starosta łukowski mówił, że od dyrektora wie, że takowej nie posiada, a na zmniejszenie rozbuchanej administracji zgodę ma. Co powiedział teraz?  

Nie wiem czy dyrektor ma listę. Mnie interesuje obsada stanowisk dyrektorskich. Reszta mnie nie interesuje. Powiedzieliśmy Panu dyrektorowi jedno, że lekarzy i pielęgniarki powinien przyjmować. Są lekarze, którzy ze względu na wiek, nie powinni pracować. Jeżeli p. Kobielski uważa, że administracja jest rozbuchana, to dobrze zrobi zmniejszając ilość pracowników. To, że raz mówi tak, a innym razem inaczej, to tylko osobowość pana Kobielskiego. Ja czasami też muszę długo rozmawiać, żeby coś skonkretyzować. 

O komentarz do całej sprawy zapytaliśmy także radnego Krzysztofa Tymoszuka, który temat zwolnień poruszył podczas sesji, która odbyła się w lutym. Powiedział nam:

Nie chciałbym być okłamywanym przez kogokolwiek. Jeśli dyrektor występuje publicznie, powinien mówić prawdę. O istnieniu takiej listy my jako radni powinniśmy wiedzieć. Źle się czuję, gdy co innego mówi się na sesji, a co innego podczas posiedzenia komisji – powiedział.

Ostrzeżenia Bernardy Machniak, które w lutym zostały zignorowane, dziś okazują się być całkowicie prawdziwe. Tak tę sytuację skomentowała szefowa związków zawodowych:

Fakty się potwierdziły. Do zwolnień dochodzi w każdej grupie zawodowej. Jednego słowa dyrektor dotrzymał – na te miejsca faktycznie przyjmowane są nowe osoby. Wszyscy ci, którzy odchodzą z pracy, odchodzą na świadczenia emerytalne. Pytany na początku roku o listę 80 osób do zwolnienia mógł się nie bronić, mógł nie zaprzeczać tylko po prostu powiedzieć, że jest to lista osób, które nabywają uprawnień emerytalnych - powiedziała Pani Bernarda.

W lutym listy nie było. Powstała później

Postanowiliśmy zapytać o komentarz także dyrektora W. Kobielskiego. 18 listopada, choć jak sam powiedział, nie chciał nam udzielić wywiadu niechcący to uczynił.  

W lutym listy nie było. Później została powołana komisja restrukturyzacyjna dostosowująca zatrudnienie do potrzeb szpitala. Ponad 80 osób rozstaje się z nami. Jednocześnie zatrudniamy osoby także z wysokimi kwalifikacjami, które wchodzą w karierę zawodową. Zwolnienia głównie dotknęły osób na emeryturze.  

Pytany o zwolnienia pracowników administracji, która według samego dyrektora, jak i starosty jest rozbuchana, powiedział:  

Z administracji także kilka osób odeszło. Gdy przyjechała szefowa Państwowej Inspekcji Pracy była zaskoczona, że tak to ładnie poszło, bo nikt nie poszedł do Sądu Pracy. Ważne jest to, że ponad 50 młodych osób dostało pracę. Filozofia była tego typu, że w biurze można pracować długo. Na oddziałach pracownicy opiekują się ludźmi, nie papierkami. Poza tym młodzi ludzie wnoszą zapał i radość, co jest ważne dla osób, które się wypaliły – dodał W. Kobielski.  

Do zwolnień dochodzi. Lista 80 osób jest faktem, niezależnie od tego czy w lutym istniała, czy też powstała nieco później jak twierdzi dyrektor. Szef łukowskiej służby zdrowia miał pozwolenie Zarządu Powiatu na uszczuplenie ilości osób pracujących w administracji szpitala.      

Jest dyrektor, jest i kierownik

Podczas posiedzenia Zarządu, które odbyło się 9 lutego 2016 roku Zarząd wyraził zgodę na utworzenie stanowisko zastępcy dyrektora do spraw inwestycji, ale tylko na czas dostosowania placówki do wymogów Ministerstwa Zdrowia oraz pod jednym warunkiem.


Zarząd nie wyraził wówczas zgody na tworzenie w tym dziale kolejnych kierowniczych stanowisk. Tak się jednak składa, że w dziale ds. inwestycji przyjęto pięć osób. Kierownika także nie brakuje. Warunki warunkami, zaprzeczenia zaprzeczeniami, a rzeczywistość kroczy zupełnie inną drogą.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE