Reklama

ZUS w Łukowie: będą zmiany, czy nie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

ZUS w Łukowie: będą zmiany, czy nie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Czy działalność ZUS-u w Łukowie zostanie okrojona?" - pytają w ostatnim czasie nasi Czytelnicy. Postanowiliśmy sprawdzić te pogłoski.

Lokalne redakcje otrzymały kilka tygodni temu list od osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Kobieta - autorka listu - dzieli się w nim swoimi refleksjami i wyraża zaniepokojenie, że z mapy Łukowa może nawet zniknąć inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapowiedzią tej sytuacji miałyby być zmiany, które weszłyby w życie z początkiem kwietnia. Poniżej publikujemy najważniejsze wątki poruszone przez Czytelniczkę.

Kobieta obawia się, że z Łukowa zostanie wyprowadzony wydział rozliczeń i egzekucji, który po zmianach miałby się znajdować w odległym od naszego miasta o 60 kilometrów Lubartowie. „Wzmocniony” miałby zostać też oddział w Radzyniu Podlaskim, do którego miałoby się również przenieść część pracowników.

- To właśnie oni (urzędnicy ZUS-u w Lubartowie - przyp. red.) będą rozliczać nasze konta i odpowiadać na wszelkie nasze podania czy wnioski. To z nimi będziemy się musieli także kontaktować w przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości co do rozliczenia naszych kont i to w Lubartowie będą również przechowywane nasze akta! - pisze autorka listu.

Zdaniem przedsiębiorczyni ewentualne zmiany odbiłyby się niekorzystnie nie tylko dla osób mieszkających w Łukowie, ale też dla prowadzących biznesy w Stoczku Łukowskim, Trzebieszowie czy w Woli Mysłowskiej. Kobieta zauważa, że sprawą zainteresowały się już władze Powiatu Łukowskiego, ale jej zdaniem efekty rozmów z przedstawicielami ZUS w Lublinie nie są zadowalające.

Jak możemy zauważyć na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łukowie, stosowne spotkanie odbyło się w drugiej połowie lutego. Uczestniczyli w nim m.in. Piotr Waszak, dyrektor ZUS Oddział w Lublinie, Dariusz Mańko, zastępca Dyrektora ds. dochodowych i Marcin Skarżyński, Naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz.

- Celem spotkania było omówienie bieżącej sytuacji związanej z funkcjonowaniem i działalnością Inspektoratu ZUS w Łukowie. Z przeprowadzonej dyskusji wynika, że w ramach zmian organizacyjnych w ZUS, dla mieszkańców Powiatu Łukowskiego i to zarówno osób ubezpieczonych jak i przedsiębiorców, nic się nie zmieni. Wszelkie podania, wnioski, zaświadczenia i decyzje będą składane i odbierane w Inspektoracie w Łukowie - napisano w informacji na stronie www.

Autorki listu nie przekonuje jednak powyższy komunikat. Kobieta uważa, że kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych to nie tylko złożenie dokumentów, ale też konieczność porozmawiania z pracownikiem twarzą w twarz bądź wyjaśnienia u niego sprawy. Stąd konieczna jest obecność ZUS-u w Łukowie w niezmienionej formie. Czytelniczka ma też żal, że w powyższej dyskusji nie mogą się wypowiedzieć inne osoby prowadzące działalność gospodarczą.

- Większość z nich nie jest w ogóle świadoma zmian, jakie mają nastąpić w ZUS, a kiedy się o nich dowiadują, zdecydowanie się im sprzeciwiają. Rzekomą „dyskusję” z władzami ZUS przeprowadziły za łukowskich przedsiębiorców osoby, które nie prowadzą działalności i w takim charakterze nie muszą na co dzień kontaktować się z pracownikami którzy prowadzą ich rozliczenia - stwierdza autorka listu.

Kobieta dodaje, że zmiany organizacyjne mają być dokonywane również w sąsiednich powiatach znajdujących się w województwie mazowieckim. W tym przypadku m.in. w Mińsku Mazowieckim, Garwolinie czy Sokołowie Podlaskim nie zostały zlikwidowane żadne wydziały.

- Jeżeli tam nic się nie zmieniło, co więc jest powodem likwidacji tych wydziałów w Łukowie? Dlaczego to właśnie Łuków ma być mniej przyjazny przedsiębiorcom, niż wszystkie sąsiadujące z naszym powiaty, które mają w swoich miastach powiatowych wydział rozliczeń i egzekucji w ZUS? - pyta kobieta.

O komentarz do powyższych uwag poprosiliśmy drugą stronę czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W otrzymanej informacji od Małgorzaty Korby, regionalnego rzecznika ZUS w województwie lubelskim dowiadujemy się, że inspektorat w Łukowie jest bardzo ważnym dla Zakładu. Rzecznik stara się też uspokoić mieszkańców.

- Mogę zapewnić mieszkańców Łukowa i powiatu łukowskiego, że ZUS w Łukowie na pewno pozostanie. Obsługa przedsiębiorców, emerytów i osób pobierających zasiłki jest i nadal będzie się odbywała w pełnym zakresie spraw właśnie w Łukowie - mówi M. Korba.

- Co prawda prowadzimy obecnie analizy rozwiązań organizacyjnych, które mają usprawnić pracę ZUS-u i zwiększyć wydajność naszego Zakładu, ale decyzja centrali w tym zakresie jeszcze nie zapadła - dodaje.

Czy zapewnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekonają autorkę listu i wszystkie osoby, które zainteresowały się sprawą? Czytelniczka wydaje się być mocno utwierdzona w swoich argumentach i apeluje o wspólne działania przedsiębiorców, władz miast, gmin i powiatu, a także mediów w obronie łukowskiego inspektoratu.

- Niestety, bez zdecydowanych działań nas wszystkich (…) ZUS w Łukowie może już niebawem przestać istnieć. Wtedy wszyscy: przedsiębiorcy, ich pracownicy, renciści i emeryci będą zmuszeni dojeżdżać do ZUS-u do Lubartowa czy Radzynia Podlaskiego i tam załatwiać swoje sprawy ubezpieczeniowe kosztem czasu i niemałych pieniędzy - pisze kobieta.

- Mam nadzieję, że dzięki Państwu, jeszcze da się to jeszcze odwrócić - kończy.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE