Reklama

ZUS przestrzega: uwaga na fałszywych urzędników

Opublikowano:
Autor:

ZUS przestrzega: uwaga na fałszywych urzędników - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Oszustwa \'na urzędnika\' są wciąż popularne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje kiedy można spodziewać się wizyty prawdziwego pracownika ZUS i jak go rozpoznać.

Do kolejnej próby oszustwa doszło niedawno pod Tomaszowem Lubelskim. Na szczęście oszustom tym razem się nie udało.

Do naszej klientki zadzwonił mężczyzna, podający się za pracownika ZUS. Twierdził, że przyjedzie do niej, żeby podpisała dokumenty dotyczące dziedziczenia składek. Pani umówiła się z nim na inny dzień, ale rozsądnie zadzwoniła do ZUS i skontaktowała się z policją. Kobieta nie wpuściła fałszywego urzędnika do domu, choć ją do tego namawiał – mówi kierownik tomaszowskiego ZUS-u Janina Łasocha.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że większość spraw załatwia z klientami drogą pocztową, osobiście w swoich placówkach albo przez internet – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Przypadki, gdy urzędnik odwiedza klientów w domu, są rzadkie i dotyczą ściśle określonych sytuacji.

Kiedy jesteś na zwolnieniu lekarskim

Pracownicy ZUS mogą zapukać do drzwi domu w sprawie kontroli zwolnienia lekarskiego. Instytucja sprawdza czy chory prawidłowo korzysta ze zwolnienia. Taka kontrola będzie oczywiście niezapowiedziana. Prowadzą ją inspektorzy ZUS w dwuosobowych zespołach. Mogą się pojawić tam, gdzie chory mieszka, pracuje lub pod innym adresem podanym na zwolnieniu lekarskim.

Kiedy złożyłeś wniosek o rentę

Druga sytuacja, gdy w domu może się zjawić pracownik ZUS, dotyczy osób, które złożyły wniosek o jakieś świadczenie, np. rentę lub dodatek pielęgnacyjny. Jeśli klient z powodów zdrowotnych nie może przyjechać na badanie do instytucji, wtedy lekarz orzecznik przyjeżdża do niego.

Zapytaj o upoważnienie

Pracownicy ZUS zawsze będą mieć przy sobie imienne upoważnienia na piśmie. Są ważne z dowodem osobistym. Pracownik instytucji ma obowiązek przedstawić takie upoważnienie do wglądu osobie kontrolowanej lub badanej. Na pewno też wytłumaczy, jaki jest powód jego wizyty.

Jeśli nie znajdujemy się na zwolnieniu lekarskim ani nie występowaliśmy ostatnio do ZUS o jakieś świadczenie, musimy zachować ostrożność. Zawsze można sprawdzić, czy urzędnik jest tym, za kogo się podaje. Wystarczy zadzwonić do ZUS – pod numer 22 560 16 00.

Wizyty pracownika ZUS mogą się spodziewać również płatnicy składek, w tym zakłady pracy i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Te kontrole są jednak zawsze wcześniej zapowiedziane.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE