Reklama

Zmiany nazw ulic ciąg dalszy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Zmiany nazw ulic ciąg dalszy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Hempla zostanie zmieniona na ulicę Hempla, Czwartaków na Czwartaków, a Armii Ludowej na Mieszka I. Jakie nazwy ulic zostaną zmienione?

Pisaliśmy o ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zgodnie z jej zapisami zmienione miały być nazwy trzech ulic na terenie naszego miasta: Armii Ludowej, Lucjana Szenwalda i Leona Kruczkowskiego. Te ulice znalazły się na liście opracowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Do nich dołączyła ulica Czwartaków i Jana Hempla.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 26 września, nazwę otrzyma ulica prowadząca do Domu Moria. Teraz będzie nosiła imię założyciela i pierwszego dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, które swoją siedzibę miało właśnie przy tej ulicy – ks. prałata Mariana Bednarczyka.

Zmiana nazwy dotknie ulicy Czwartaków. Dzisiejsza nazwa „Batalionu Armii Ludowej im. Czwartaków” zostanie zmieniona na „4. Pułku Piechoty Liniowej (Czwartaków)”. Stara nazwa upamiętniająca oddział szturmowy Armii Ludowej, przekształcona zostanie w nazwę polskiego pułku piechoty okresu Królestwa Kongresowego. Pułk ten brał udział m.in. w walkach w czasie powstania listopadowego.

Mieszkańcy ulicy Jana Hempla, po wejściu w życie uchwały, jako adres zamieszkania będą wpisywali ul. Jana Mariana Hempla. Pierwszy z nich był działaczem ruchu robotniczego. Drugi natomiast – urodzony w Burcu w powiecie łukowskim, był geologiem, inżynierem górnictwa i organizatorem szkolnictwa górniczego w Królestwie Polskim i inicjatorem wzniesienia kościoła Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

Dzisiejsza ulica Lucjana Szenwalda otrzyma nową nazwę – ks. Jana Jakuba Twardowskiego. Urodził się w Warszawie, gdzie posługiwał jako ksiądz i wykładowca. Znany jest także z twórczości poetyckiej i słów „Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.

Nową nazwę uzyska ulica Armii Ludowej. Gdy radni zagłosują za przyjęciem uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy, po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego, Armii Ludowej przestanie istnieć. Będzie to już ulica Mieszka I. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że jest to pierwszy władca Polan, uważany za faktycznego twórcę państwowości polskiej. A poprzez przyjęcie chrztu włączył państwo Polan do chrześcijańskiej Europy.

Imię pisarki - Elizy Orzeszkowej - przyjmie dzisiejsza ulica Leona Kruczkowskiego. Natomiast na odcinku od skrzyżowania z ulicą Broniewskiego do ul. Jana Pawła II otrzyma nazwę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. 

O efektach obrad Rady Miasta będziemy Państwa informowali. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE