Reklama

Złożą kwiaty pod Pomnikiem Mitropa

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Złożą kwiaty pod Pomnikiem Mitropa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok temu odsłonięty został Pomnik Mitropa. Teraz rowerzyści i miłośnicy nordic walking wyruszą z różnych miejsc do Szaniaw, by wyrazić pamięć o bohaterach.

Rok temu w Szaniawach odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Mitropa. Monument upamiętnia akcję zatrzymania rosyjskiego pociągu wojskowo – dyplomatycznego i bez jednego wystrzału rozbrojenia oraz pozbawienia mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD, którzy jechali na naradę wojskową do Warszawy. Dowódcą akcji był porucznik Tadeusz Marczuk ps. Kurzawa.  

Teraz, w 71. rocznicę Akcji Mitropa, 1 października w miejsce pamięci przybędą rowerzyści i miłośnicy nordic walking. W II Rowerowym Rajdzie Szlakiem Żołnierzy Armii Krajowej – WiN Obwód Łuków weźmie udział grupa siedlecka, która wyruszy z Kiełbasek do Szaniaw. Natomiast o godzinie 9.15 przed Urzędem Gminy w Trzebieszowie spotkają się uczestnicy drugiej grupy. Oni wyruszą z Trzebieszowa Drugiego, przez Celiny i Dębowierzchy, by na 11.30 dotrzeć do Szaniaw, gdzie zostanie odprawiona msza święta. Zgłoszenia udziału w rajdzie przyjmowane są do 25 września.  

Tego dnia wyruszą także dwie grupy miłośników nordic walking: z Łukowa i z Trzebieszowa. Grupa łukowska zbiera się pod budynkiem Urzędu Miasta w Łukowie o godzinie 8.00. Przed nimi 12-kilometrowa trasa do pokonania. Uczestnicy II Rajdu Nordic Walking Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej – Win Obwód Łuków, którzy wyruszą z Trzebieszowa, mają do pokonania trasę o długości 5 km. Spotykają się o godzinie 9.30 przed budynkiem GOK w Trzebieszowie. Zapisy i więcej informacji na ten temat pod numerem telefonu: 509 199 705 lub na stronie www.trzebieszow.gmina.pl  

O godzinie 11.30 w kościele parafialnym w Szaniawach odbędzie się msza święta. O godzinie 12.30 pod pomnikiem złożone zostaną wieńce. Nie zabraknie apelu pamięci oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na godzinę 13.30 zaplanowana została część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Siedlcach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach.  

Nasz portal objął wydarzenie patronatem medialnym.  Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE