Reklama

Zespół „Jata” z pomocą od LGD

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół Pieśni i Tańca "Jata"

Zespół „Jata” z pomocą od LGD - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 27 tysięcy złotych otrzymał Zespół Pieśni i Tańca "Jata" prowadzony przez Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej w Gminie Łuków. Środki te pozwoliły na kupno strojów oraz warsztaty taneczne i lokalne dla najmłodszych.

32 lubelskie stroje ludowe trafiły do dzieci śpiewających w Zespole Pieśni i Tańca „Jata”. To efekt dofinansowania w wysokości 27 330 złotych, które otrzymało Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej w Gminie Łuków od Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”.

Pomoc pochodzi z projektu grantowego Kultywowanie lokalnych tradycji na obszarze LGD „Razem” finansowanego ze środków UE w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jego efektem był koncert na II Sobótce Świętojańskiej, która odbyła się w sobotę 23 czerwca w Ryżkach.

W przedsięwzięciu kulturalnym, kultywującym prastare tradycje i obyczaje ludowe udział wzięły również zespoły ludowo-śpiewacze z terenu Gminy Łuków: „Kumpele” z Gręzówki, „Jagódki” ze Żdzar i „Niezapominajki” z Dminina. Podczas imprezy tradycyjnie rozpalono sobótkowe ognisko i pochodnie, symbolizujące moc ognia w tą magiczną noc, a o zmierzchu w „sobótkowym korowodzie”, przy muzyce i śpiewie puszczono wianki na stawie nieopodal  świetlicy w Ryżkach.

Sobótka Świętojańska w Gminie Łuków uwieńczona została pokazem Teatru Ognia „Enzonda” z Kielc. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE