Reklama

Zawaternik wytańczył ducha gór

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Zawaternik wytańczył ducha gór - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na nieco ponad godzinę Tatry przeniosły się do Łukowa. Wszystko to dzięki zespołowi Zawaternik z Podhala.

„Łukowiacy” w listopadzie poznali tancerzy z zespołu „Zawaternik”. Spotkanie to już przyniosło owoce. W sobotę w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Łukowie grupa niespełna 50 osób tańcem i śpiewem przeniosła Tatry do naszego miasta. Oprócz piosenek góralskich i tańców z nieodzownym „Zbójnickim”, młodzi artyści przybliżyli zgromadzonym gościom dawne zabawy. Jak powiedziała założycielka i kierowniczka zespołu Maria Dudek:

Zawaternik to zespół, który powstał w 1983 roku. Przez lata jego skład się nieustannie zmieniał. Niegdyś tańczyć przychodziły dzieci, teraz to one przyprowadzają swoje pociechy.

Góralską muzykę przeplatały zabawy przekazywane dzieciom „z dziada pradziada”. Zespół za swój cel postawił bowiem kultywowanie rodzimej tradycji, odkrywanie piękna swojego regionu poprzez gwarę, taniec, śpiew, dawne zwyczaje i zabawy dziecięce.  

Występ „Zawaternika”, który obejrzeli licznie zgromadzeni goście, spotkał się z gromkimi brawami. Ci, którzy przyszli w sobotę do I LO na pewno nie żałowali. Próbkę możliwości młodych górali mogli także zobaczyć uczestnicy niedzielnej mszy świętej w parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Dyrektor Grzegorz Rzymowski już podczas koncertu zapowiedział, że współpraca między dwoma zespołami będzie owocować kolejnymi spotkaniami. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE