Reklama

Zainwestowali w szkoły i kanalizację

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Zainwestowali w szkoły i kanalizację - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne planowane dochody gminy Stoczek Łukowski wyniosą ponad 41,2 mln zł, a wydatki - 39,5 mln zł. Na inwestycje gmina przeznaczy ponad 10 mln zł.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Stoczek Łukowski radni jednogłośnie przyjęli budżet na 2019 rok. Nadwyżka budżetowa wyniesie w tym roku ponad 1,6 mln zł i w całości zostanie przeznaczona na spłatę kredytów i pożyczek zaciągniętych przez gminę. Fundusz Sołecki w tym roku wyniesie ponad 639,7 tys. zł.

- Nasze wydatki i dochody planujemy w dłuższej perspektywie. Zdania z jednego roku są realizowane przez kilka lat. Podobnie skonstruowany został budżet na 2019 r., który jest kontynuacją ubiegłorocznego, ale też wykracza poza ramy bieżącego roku, wchodząc w rok 2020 r., a nawet w dalszą przyszłość - mówił podczas sesji Marek Czub, wójt gminy Stoczek Łukowski.

Pieniądze na oświatę

Najwięcej gmina Stoczek Łukowski wyda na utrzymanie szkół. Oprócz subwencji z budżetu do gminnej oświaty wpłynie jeszcze ok. 6 mln zł.

- Podstawowy dział w budżecie każdej gminy to są sprawy oświatowe. Otrzymujemy subwencję oświatową w kwocie 7,4 mln zł, a wydajemy 13,8 mln zł. W bieżącym roku dobiegnie końca reforma wygaszająca gimnazja. Nie wiemy, jak nasi nauczyciele zachowają się, gdy dyrektorzy przedstawią nowe arkusze organizacyjne na nowy rok szkolny. Z naszych wyliczeń wynika, że może zabraknąć godzin dydaktycznych dla dziesięciu-dwunastu nauczycieli - podkreślał wójt.

Remonty szkół i komputery

W tym roku zaplanowano też termomodernizację Zespołu Oświatowego w Jedlance oraz remonty w placówkach w Szyszkach i Starej Prawdzie. Prace remontowe w szkole w Jedlance będą kosztować ok. 100-200 tys. zł, natomiast remont sali gimnastycznej w Starej Prawdzie wyniesie ponad 100 tys. zł.

- Zawsze staramy się dbać o nasze szkoły. W tym roku zaplanowane jest rozpoczęcie termomodenizacji starego budynku i malowanie nowego budynku szkoły w Jedlance. Musimy też przystosować pomieszczenia w szkołach w Szyszkach i Starej Prawdzie do potrzeb najmłodszych dzieci, czyli wychowanków oddziałów przedszkolnych. Tam mamy przygotowane wydatki na projekty architektoniczne, dzięki którym będzie można w przyszłym roku przeprowadzić remonty w tych placówkach. W pozostałych szkołach w gminie budynki już są przystosowane do potrzeb przedszkolaków. Planujemy też odmalowanie sali gimnastycznej w szkole w Starej Prawdzie - mówił wójt.

Prawie 1 mln zł trafi do gminnych szkół na zakup pomocy dydaktycznych, wyposażenie sal lekcyjnych.

- Nasza gmina uczestniczy w projekcie, dzięki któremu wszystkie szkoły w naszej gminie otrzymają sprzęt informatyczny, m.in. tablice interaktywne. To przeniesie nasze szkoły w XXI w., a nawet w XXII w. - dodał M. Czub.

Kanalizacja i oczyszczalnia ścieków

Kolejny duży tegoroczny wydatek inwestycyjny gminy Stoczek Łukowski to rozbudowa gminnej sieci kanalizacyjnej. Na ten cel gmina wyda ok. 2 mln zł.

- Na ostatnim etapie jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej. W tym roku wydamy na ten cel 2 mln zł, a łącznie na budowę kanalizacji i oczyszczalni ścieków przeznaczyliśmy kwotę 10 mln zł. Kończymy budowę w Starych Kobiałkach, Jamielniku Kolonii i Kienkówce. Na budowę kanalizacji i oczyszczalnię ścieków w ciągu ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wsparcie w wysokości prawie 6 mln zł z Regionalnego Centrum Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz 2 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - podkreślał wójt.

- W tym roku planowane są wydatki na prace projektowe kanalizacji w Wólce Poznańskiej, Toczyskach i Starym Jamielniku. Będziemy rozważać, czy będziemy to zadanie od razu realizować, czy też będziemy czekać na środki wspomagające - mówił radnym.

Sprzęt dla gminy i Centrum Usług Wspólnych

Gmina Stoczek Łukowski przy współpracy z innymi gminami z województwa realizuje projekt "Regionalne Partnerstwo dla ucyfrowienia usług publicznych i partycypacji społecznej". Radni gminni oraz urzędnicy otrzymają tablety i inny sprzęt elektroniczny potrzebny do planowania i zarządzania budżetem oraz obsługi rady. Na ten cel w tym roku gmina przeznaczy 500 tys. zł. Planowane jest też utworzenie Centrum Usług Wspólnych, w którym za pomocą nowoczesnego oprogramowania wdrożone zostaną systemy informatyczne i formularze związane m.in. z elektronicznym zarządzaniem dokumentacją (EZD), Elektroniczną Platformą Usług Administracji Publicznej (ePUAP) i innymi usługami przez internet. Na dostosowanie pomieszczeń, w których znajdą się nowe serwery, gmina wyda ok. 100 tys. zł.

Drogi gminne i powiatowe

W tym roku gmina planuje remont dróg gminnych m.in. w Nowych Kobiałkach, Róży Podgórnej, Nowej Prawdzie, Aleksandrówce. Rezerwa na inwestycje we współpracy z powiatem łukowskim w zakresie projektowania i budowy dróg wyniesie 1 mln zł.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE