Reklama

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Internet

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wakacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed nami wakacje - czas wypoczynku, ale również wielu niebezpieczeństw z jakimi w tym okresie mogą zetknąć się dzieci i młodzież. Jak się ich ustrzec? Przedstawiamy kilka wytycznych przygotowanych przez przedstawicieli Policji, WOPR-u oraz Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie.

Wakacje to okres urlopów, wyjazdów i beztroskiego odpoczynku. Warto jednak zastosować się do kilku prostych rad by wakacje zapisały nam się jako udane, miłe i bezpieczne. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa przypominają Naczelnik Ruchu Drogowego KWP w Lublinie nadkom. Robert Koźlak, Naczelnik Wydziału Inspekcji Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie Paweł Gruszka oraz Prezes WOPR w Lublinie Robert Wawruch.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Policjanci województwa lubelskiego w okresie wakacji w sposób szczególny będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów do miejsc letniego wypoczynku oraz powrotów. Dobrym zwyczajem stało się kontrolowanie przez Policję oraz ITD autokarów wiozących dzieci i młodzież. Wystarczy jedynie zgłosić taką potrzebę na lokalnym komisariacie.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy nie dopuścić do dalszej podróży, a swoje wątpliwości zgłosić policjantom. Należy pamiętać, że każdy kierowca wsiadając do pojazdu, odpowiada za życie wszystkich pasażerów.

Ponadto każdy rodzic może wstępnie sprawdzić podstawowe informacje o danym autokarze. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu stronie internetowej www.bezpiecznyautobus.gov.pl.


Wypoczynek nad wodą  


Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Z drugiej strony, to przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach. Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku - o tragedię nietrudno.

Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Przebywając nad wodą przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika, nie pływajmy też w zbyt zimnej wodzie oraz niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak burza, silny wiatr czy mgła.

Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Bezwzględnie zakazane jest kąpanie się po spożyciu alkoholu.

Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Nie przystępujmy do pływania na czczo i bezpośrednio po posiłku. Nie przeceniajmy też swoich umiejętności pływackich.

W ubiegłym roku w ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy w wodach województwa lubelskiego utonęło 14 osób. Od 27 czerwca do 31 sierpnia doszło w naszym województwie do 258 wypadków, w których 36 osób poniosło śmierć, a 305 zostało rannych. Dzieci do lat 14 były uczestnikami 21 wypadków, 23 nieletnich odniosło w tym wypadkach obrażenia.  


Bezpieczne mieszkanie  


Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z urlopu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest... życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu - najlepiej zabierać je ze sobą.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE