Reklama

Zablokują główną ulicę w mieście

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski (archiwum)

Zablokują główną ulicę w mieście - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kierowcy pragnący przejechać koło południa przez ul. Piłsudskiego w Łukowie powinni uzbroić się w cierpliwość, bądź poszukać objazdów. Na czwartek 22 lutego zaplanowano protest pracowników Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach, których wesprzeć mają związkowcy ze Świdnika i Katowic.

Między godz. 12.30 a 14.30 na ul. Piłsudskiego w Łukowie mogą występować duże utrudnienia w ruchu. Wszystko za sprawą pikiety, którą pod budynkiem Starostwa Powiatowego szykują pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach.

Jak zapowiada przewodniczący zakładowej komisji WZZ Sierpień ’80 Adam Zaniewicz, strajkujących wesprzeć mają również związkowcy ze Świdnika oraz Katowic. Protest polegać będzie na nieustannym przechodzeniu przez przejście dla pieszych naprzeciwko urzędu i głoszenie haseł z postulatami.

Strajkujący proszą też o wsparcie innych osób, w tym pracowników innych Domów Pomocy SPołecznej. Do naszej redakcji trafiło pismo, które publikujemy w całości (pisownia oryginalna):

Ryżki 15.02.2018 r.

Szanowni pracownicy DPS-ów - Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80”, członkowie związku i pracownicy DPS w Ryżkach kierują do Was prośbę o wsparcie nas w pikiecie, którą organizujemy w dniu 22.02.2018 r. w Łukowie w godz. 12.30 - 14.30 przed Starostwem Powiatowym. Zbiórka uczestników pikiety będzie na parkingu o godz.12 00 mieszczącym się na terenie stadionu miejskiego przy ulicy Warszawskiej 15.

„Godność człowieka i prawo do godnej pracy i godziwej płacy to nasze podstawowe wartości przynależne każdemu człowiekowi i niezbywalne.

W myśl tej dewizy w dniu 21.02.2017 r. przedstawiliśmy nasze postulaty odnośnie podniesienia płacy zasadniczej o 500 zł., ustanowienia dodatku za pracę w niedzielę i święta oraz w porze nocnej w wys. 30%, zwiększenia premii regulaminowej z 5% - 10% i ustanowienia nagrody rocznej z tytułu oszczędności ze zwolnień lekarskich personelu. Wszystkie zmiany z zapisem w regulaminie wynagrodzenia. W ten sposób wszczęliśmy spór zbiorowy z Dyrekcją. Niestety już podczas rokowań otrzymaliśmy odpowiedź, że Dyrektor nie jest stroną a DPS podlega pod Starostwo Powiatowe, tam jest ustalany budżet i wszelkie zmiany. Podjęliśmy rozmowy mediacyjne z Zarządem Powiatu. Pomimo szczerych chęci i doświadczenia mediatora oczywiste rzeczy dla Zarządu Powiatu i Dyrekcji stały się tak skomplikowane, że mediator odjechał z niesmakiem, bo Starosta nie znalazł czasu przez kolejne 2 miesiące by się osobiście spotkać z mediatorką. Poinformował emailem, że nie spełni naszych postulatów, bo musiałby wszystkim pracownikom podległym jednostek podnieść również płace. Wykazał się tu całkowitą ignorancją i niedocenianiem trudu naszej pracy, bo jak można porównywać naszą ciężką pracę przy chorych i niedołężnych mieszkańcach do pracy urzędników biurowych.

Przecież wiemy doskonale, że kadra w każdym DPS-ie posiada wysokie kwalifikacje. Walczyliśmy dalej, przeprowadziliśmy referendum strajkowe. Większość pracowników prawie 90 % opowiedziała się za strajkiem. W listopadzie ogłosiliśmy pogotowie strajkowe mając nadzieję, że jednak dojdzie do rozmów dotyczących naszych postulatów. Niestety zignorowano i to ostrzeżenie. W grudniu przeprowadziliśmy dwie pikiety na przejściach dla pieszych w pobliżu naszego DPS-u i przed Starostwem. Do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło, dlatego postanowiliśmy zwrócić się o pomoc do naszego Zarządu Głównego w Katowicach i Koordynatora Zarządu Głównego WZZ „Sierpień 80” w PZL w Świdniku aby wzmocnili nasze szeregi podczas planowanej przez nas pikiety. Oczywiście wyrazili gotowość przyjazdu i wsparcia większą rzeszą braci związkowej naszej formy strajku. Wszyscy wiemy, że nie możemy odejść od łóżek naszych podopiecznych.

Dlatego i Was prosimy o przybycie na naszą pikietę, bo nadciągają jeszcze „czarniejsze chmury” nad pracowników DPS-ów. Dotarłem do raportu Inspekcji Pracy zamieszczonego w Internecie, który mówi o ciężarze naszej pracy, o łamaniu regulaminu pracy, przepisów BHP i o niskiej płacy. Stwierdzono, że ubywa wykwalifikowanej kadry i jest niedobór pracowników względem wymaganego wskaźnika w stosunku do liczby mieszkańców przebywających w DPS-ach. Informuje się zarazem o pracach nad zmianą ustawy o Domach Pomocy Społecznej i o zmniejszeniu ilości pracowników, co będzie skutkowało jeszcze większą ilością obowiązków i odpowiedzialnością za i tak niegodziwą płacę. W myśl porzekadła „Ty dziś pomożesz mi a ja Tobie jutro” serdecznie zapraszamy do Łukowa. I miejmy nadzieję, że nasze „Krzyki rozpaczy” dotrą do władz wyższych.

Z poważaniem Adam Zaniewicz - Przewodniczący Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80”, członkowie związku i pracownicy DPS w Ryżkach.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE