Reklama

Reklama

Zabezpiecz swój rower na wiosnę. Oznakuj go na policji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zabezpiecz swój rower na wiosnę. Oznakuj go na policji   - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiosną coraz częściej korzystamy z roweru. Pozostawiając go u celu podróży powinniśmy pamiętać o jego zabezpieczeniu.

Reklama

Każdego roku wiele rowerów pada łupem złodziei. Najczęściej skradziony rower nie był w żaden sposób zabezpieczony lub był zostawiony „tylko na kilka sekund”. Jednoślady, czasami o dużej wartości, giną spod sklepów, szkół, zakładów pracy, z piwnic oraz balkonów. Już w momencie kupna roweru powinniśmy pomyśleć o jego zabezpieczeniu. Czym droższy rower, tym solidniejsze zabezpieczenie należy zastosować.

 W Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie znakowanie rowerów odbywa się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu pod numerem telefonu 47 814 72 71.

 

 

Niestety nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą:

 

 – podobnie zresztą jak w przypadku innych przestępstw. Możemy jednak maksymalnie zniechęcić złodzieja i dość znacznie ograniczyć ryzyko kradzieży.

 

Do naszych błędów ułatwiających kradzież roweru należą najczęściej:

 

zostawianie roweru otwartego i gotowego do drogi w miejscach publicznych (przed sklepem, szkołą, klatką schodową bloku itp.),

używanie tanich zapięć typu „linka”, które można przeciąć nożyczkami,

zostawianie rowerów na klatkach schodowych,

trzymanie rowerów w piwnicy, w nie zamykanych pomieszczeniach gospodarczych, itp.,

przypinanie roweru nawet najlepszymi zapięciami do słabych punktów, np. cienkich krat, stojaków, ogrodzeń (złodziej przetnie element do którego przymocowaliśmy rower),

zostawianie w rowerze akcesoriów łatwych do zdjęcia, np. licznik, bidon, pompka, siodełko na szybkozłącze.

Zabezpieczyć rower przed kradzieżą pomoże nam:

 

stosowanie lepszego zapięcia, którego pokonanie zajmie złodziejowi kilka minut, co zazwyczaj decyduje o tym, że zrezygnuje on z łupu,

stosowanie kłódek w kształcie litery "U", tzw. U-lock,

zakładanie kłódki U-lock na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz solidny

i przytwierdzony do podłoża wysoki słup, kratę, płot itp.

zdejmowanie z pozostawianego roweru licznika, lampki bateryjnej, a także siodełka (jeśli jest mocowane za pomocą szybkozłącza), złodziej ich nie ukradnie, a rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec,

zostawianie roweru albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo

w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu, w obu przypadkach musimy pamiętać

o założeniu zabezpieczenia,

zostawianie roweru, o ile to możliwe, w miejscach objętych monitoringiem, kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży jest szansa, że policja będzie dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia,

przechowywanie roweru w dobrze zabezpieczonym pomieszczeniu.

Warto też sfotografować swój rower, spisać numery ramy oraz oznakować na policji. Nie zabezpiecza to przed złodziejem, jednak może przyczynić się do odzyskania roweru.

w przypadku kradzieży. Stratę roweru należy bezwzględnie zgłaszać policji. Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony, np. podczas policyjnego nalotu na złodziejską „dziuplę”, jest szansa, że do nas wróci. Jeśli nie zgłosimy kradzieży – nie ma takiej możliwości.

 

Rozsądek, rozwaga oraz dobre nawyki w połączeniu z solidnym zabezpieczeniem to nie gwarancja, ale jedyny doby sposób na ochronę naszego roweru przed złodziejem.

 Przypominamy, że w Komendzie Powiatowej Policji w Łukowie znakowanie rowerów odbywa się po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu pod numerem telefonu 47 814 72 71.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy