Reklama

Z Jerozolimy do Łukowa. Historia Templariuszy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Z Jerozolimy do Łukowa. Historia Templariuszy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Skąd się wzięli Templariusze w Łukowie? O historycznych zaszłościach Łukowa i Ziemi Łukowskiej będzie opowiadać dr hab. Maria Starnawska. Spotkanie z historykiem zaplanowano 29 listopada.

Skąd templariusze wzięli się na Ziemi Łukowskiej? Okazuje się, że ich sprowadzanie na ziemie polskie mogło być jednym z przejawów udziału Polaków w ruchu krucjat w Ziemi Świętej. Książęta piastowscy obsadzali templariuszy w newralgicznych miejscach swoich księstw. Z fundacjami Henryka Brodatego prawdopodobnie związane były posiadane na krótko przez templariuszy dobra na wschodnim pograniczu Mazowsza oraz w Łukowie.

Powyższy, ale i wiele innych faktów zostanie przedstawionych na spotkaniu z historykiem dr hab. Marią Starnawską. Badaczka historii Kościoła i kultury religijnej w Polsce średniowiecznej jest obecnie kierownikiem Zakładu Historii Dawnej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jest też autorką prac na temat dziejów zakonu i kapituł w średniowieczu, symboliki Drzwi Gnieźnieńskich, dziejów pielgrzymek, kultu świętych oraz ich relikwii.

Spotkanie z historykiem zaplanowano w czwartek 29 listopada o godz. 12:30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie. W trakcie spotkania uczestnicy wysłuchają referatu pt. „Z Jerozolimy do Łukowa. Dzieje zakonu templariuszy w Ziemi Świętej, Europie i nad Bugiem”. Będą też mogli nabyć książkę pt. „Między Jerozolimą a Łukowem. Zakony krzyżowe na ziemiach polskich w średniowieczu”. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Łukowie oraz działający przy Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Klub „Apis”.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE