Reklama

Wypadki, pożary i skutki wichur

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: OSP Dąbie

Wypadki, pożary i skutki wichur - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracowity tydzień mieli strażacy, zarówno ci zawodowi, jak ochotnicy. Oprócz gaszenia pożarów pracowali też przy zdarzeniach drogowych i usuwali skutki silnych wiatrów.

Usuwali skutki wichur

Tydzień pracy strażacy rozpoczęli od interwencji w poniedziałek 11 marca w Dworni (gm. Wola Mysłowska). W miejscowości tej wskutek silnych podmuchów wiatru przechylił się betonowy słup telefoniczny. Na miejscu interweniował miejscowy zastęp OSP, który usunął konstrukcję i ułożył ją w rowie. Wezwanie strażacy odnotowali około godz. 6:45 rano.

Wypadek w warsztacie

Około godz. 15:30 na ul. Piaskową w Łukowie udały się dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej. W poniedziałkowe popołudnie (11.03) w znajdującej się na tej ulicy stacji demontażu pojazdów doszło do wybuchu przedmiotu/urządzenia, które rozsypało substancję przypominającą proszek gaśniczy. Gdy strażacy dotarli na miejsce, w pomieszczeniu, w którym doszło do eksplozji, nikogo już nie było. Jedna osoba znajdowała się natomiast pod opieką ratowników medycznych. Według nieoficjalnych informacji miała ona poparzoną twarz i dłonie, a wybuch dotyczył albo gaśnicy albo demontowanej poduszki powietrznej. Strażacy odłączyli znajdujące się w pomieszczeniu urządzenia z sieci elektrycznej i przewietrzyli warsztat.

Wpadła pod linkę holowniczą

Pięć zastępów straży pożarnej zostało wezwanych do zdarzenia, do którego doszło we wtorek około godz. 9:35 w Bystrzycy w gminie Wojcieszków. Na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą lokalną doszło do nietypowego wypadku drogowego z udziałem Opla Corsy, traktora i ładowarki. Jadąca samochodem kobieta wjechała pod linkę holowniczą, która ciągnęła niesprawną koparkę. Strażacy (2 jednostki PSP z Łukowa, 2 jednostki OSP z Woli Bystrzyckiej, a także ochotnicy z Bystrzycy i Wojcieszkowa) musieli ciąć samochód, by wyciągnąć z niego uwięzioną kobietę. Następnie asekurowali lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na boisku w Wojcieszkowie, który zabrał poszkodowaną do szpitala w Lublinie.

Zobacz też: Wjechała pod linkę holowniczą. Wypadek w Bystrzycy

Paliły się nieużytki…

W ostatnim tygodniu strażacy ponownie gasili pożary traw i nieużytków. We wtorek 12 marca około godz. 11:10 płomienie pojawiły się w Sarnowie (gm. Stanin), a z zagrożeniem radził sobie 1 zastęp PSP z Łukowa. Natomiast po godz. 18. tego samego dnia, pożar trawy na nieużytkach w Trzebieszowie gasił zastęp strażaków ochotników z Wierzejek oraz 1 zastęp PSP.

Pożar trawy miał też miejsce dzień później, w środę 13 marca. W Popławach-Rogalach (gm. Trzebieszów) około godz. 18:05 ogień gasili strażacy z miejscowej OSP, a także zastęp PSP z Łukowa. Natomiast w sobotę 16 marca w Jarczewie (gm. Wola Mysłowska) palące się nieużytki gasili strażacy ochotnicy z tej miejscowości. Interwencję odnotowano około godz. 12:20.

Zobacz też: Straż apeluje: STOP wypalaniu traw!

...oraz sadza w kominie

W minionym tygodniu strażacy odnotowali też przypadki pożarów sadzy w kominie. Do tego typu zdarzeń dochodziło w piątek 15 marca około godz. 23:40 w Stoczku Łukowskim, dzień później godz. 10:40 w Gołąbkach (gm. Łuków), a także w Kownatkach (gm. Łuków) około godz. 18:50. Strażacy wygaszali paleniska w piecach i gasili sadzę w kominach. W zależności od interwencji sprawdzali detektorem pomieszczenia, czy w powietrzu nie znajduje się czad. Przy interwencji w Gołąbkach użyli natomiast kamery termowizyjnej, sprawdzając czy od pożaru sadzy nie nagrzała się nadmiernie konstrukcja budynku. Wszyscy poszkodowani zostali poinformowani o konieczności wykonania przeglądu przez kominiarza.

Kolejne połamane drzewa

Strażacy wezwani zostali też we wtorek 12 marca do Ryżek (gm. Łuków), gdzie nad drogą wojewódzką znajdowało się pochylone drzewo, pęknięte przy korzeniu. Z zagrożeniem przy użyciu m.in. pił radził sobie około godz. 11:20 zastęp PSP z Łukowa. Podobną interwencje odnotowano w sobotę 16 marca około godz. 14:10 na ul. Wypoczynkowej w Łukowie. W miejscu tym na drogę przewróciło się drzewo, które zerwało linię energetyczną i uniemożliwiało przejazd pojazdom. Na miejscu pojawił się zastęp PSP z Łukowa, który udrożnił przejazd. Przyczyną zdarzenia był najprawdopodobniej silny wiatr.

Wiatr powalił też drzewo w Aleksandrowie (gm. Łuków). Tutaj na drodze powiatowej także pracował zastęp PSP z Łukowa. W ruch poszły m.in. pilarki. Interwencję odnotowano około godz. 14:25 w niedzielę 17 marca.

Śliskie plamy na drogach

We wtorek (12.03) około godz. 17:40 w Wierzejkach (gm. Trzebieszów) zastęp miejscowej OSP i jednostka zawodowych strażaków z Łukowa usuwali skutki kolizji. Sprzątali drogę i zmyli z nawierzchni substancje, które wyciekły z pojazdów. Drogę należało też posprzątać w piątek 15 marca. Około godz. 8:05 rano na ulicy Łapiguz w Łukowie znajdowała się plama substancji ropopochodnej. Na miejsce przybył zastęp zawodowych strażaków z PSP, który przy użyciu neutralizatorów zmył z drogi krajowej śliską substancję.

Podobną interwencję odnotowano dzień później w sobotę 16 marca. Na parkingu przy ul. Wyszyńskiego w Łukowie jeden zastęp PSP zmywał podobną plamę z nawierzchni. Interwencję odnotowano o godz. 10.

Pomagali policjantom

W czwartek 14 marca straż pożarna pomagała policjantom w otwarciu lokalu usługowego na ul. Dmocha w Łukowie. Zdarzenie miało miejsce około godz. 20:15, a strażacy wyważyli drzwi na prośbę funkcjonariuszy policji. Na miejscu pracował jeden zastęp PSP.

Kolizja w Poznaniu

Kilka minut przed godz. 11 w piątek (16.03) w miejscowości Poznań w gminie Serokomla zderzyły się dwa auta osobowe. Na miejsce wezwany został zastęp PSP z Łukowa i jednostka OSP z Serokomli. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory w pojazdach i instalację gazową w jednym z nich. Udzielili też pierwszej pomocy 46-letniemu mężczyźnie, który kierował jednym z aut. Samochody zderzyły się na skrzyżowaniu dróg gminnych i częściowo blokowały przejazd. Po wykonaniu pracy przez policję, strażacy zneutralizowali płyny które wyciekły na drogę i posprzątali pozostałości po kolizji.

Przygnieciona przez własne auto

W piątkowe popołudnie (15.03) służby udały się do Wilczysk w gminie Wola Mysłowska, gdzie przygnieciona przez samochód została 52-letnia kobieta. Na miejsce około godz. 16:05 przybyła m.in. jednostka OSP z Ksawerynowa, która pomogła przetransportować kobietę do karetki.

Zobacz też: Przygnieciona przez własne auto

Wiatr zerwał rynnę

Dwie jednostki OSP z Wierzejek interweniowały w sobotę 16 marca w Trzebieszowie II. Na budynku miejscowej szkoły podstawowej wiatr zerwał rynnę, która mogła spaść na ziemię i wyrządzić komuś krzywdę. Rynna została naderwana na wysokości około 8 metrów, a strażacy przy pomocy drabin rozebrali konstrukcję i zabezpieczyli miejsca zdarzenia.

Pożar domu

Cztery jednostki straży pożarnej gasiły pożar drewnianego, krytego strzechą budynku, do którego doszło w niedzielę 17 marca około godz. 10:15 w Zalesiu (gm. Łuków). Budynek na szczęście nie był zamieszkały.

Zobacz też: Niedzielny pożar
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE