Reklama

Wsparcie unijne dla rolników i przedsiębiorców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Magdalena Oknińska

Wsparcie unijne dla rolników i przedsiębiorców - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak pozyskać środki na rozpoczęcie działalności pozarolniczej? - tego mogli dowiedzieć się uczestnicy konferencji dla rolników i przedsiębiorców w Klimkach.

Konferencję "Z innowacją w przyszłość - wspieranie przedsiębiorczości na terenie Województwa Lubelskiego" zorganizował Lubelski Oddział Doradztwa Rolniczego, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Łukowie, Starostwo Powiatowe w Łukowie i Miasto Łuków.

Był wicewojewoda

W wydarzeniu uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

- Kiedy dowiedziałem się o planowanej konferencji właśnie tutaj, w powiecie łukowskim, bardzo się ucieszyłem. Region, w którym się właśnie znajdujemy jest bardzo przedsiębiorczy, a motorem napędowym tej przedsiębiorczości jest być może fakt, że ziemie znajdujące się na tych terenach są nieco słabszej jakości, niż w innych regionach województwa lubelskiego. Wymaga to specyficznego podejścia do prowadzenia gospodarstwa i szukania coraz to nowych środków finansowych - powiedział wicewojewoda.

Gość podkreślił, że dobre wykorzystywanie dostępnych możliwości powoduje dynamiczny rozwój regionu, który chociażby dzięki dobremu położeniu geograficznemu może rozwijać przemysł transportowy. Kolejną dziedziną, na którą położono nacisk w ostatnich latach jest koncentracja produkcji rolniczej specjalistycznej - nowoczesne gospodarstwa.

Premia na działalność

Kierownik Biura Wsparcia Inwestycyjnego Lubelski Oddział Regionalny ARiMR Elizówka Krzysztof Szczepaniak wygłosił wykład dotyczący aktualnego naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020. Omówił m.in. możliwość pozyskania 100 tys. zł na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich. O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej będą mogli ubiegać się rolnicy, domownicy, małżonkowie rolnika, którzy m.in. podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie z mocy ustawy, nieprzerwanie co najmniej od 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

LGD ma środki

Sylwia Romańska-Węzik, Prezes Zarządu Lokalnej Grupy Działania "RAZEM" przekazała uczestnikom konferencji informacje na temat zasad i możliwości pozyskania funduszy na rozpoczęcie i/lub rozwijanie działalności gospodarczej ze środków PROW 2014-2020, które można uzyskać za pośrednictwem LGD. I to już niebawem.

Od kwietnia

Na początku kwietnia rusza nabór wniosków dla micro i małych firm, które działają lub chcą działać w branży turystycznej, kulturalno-rozrywkowej lub przetwórczej. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 300 tys. zł, a minimalny wkład własny - 30 %. O wsparcie mogą się ubiegać firmy, które od kilku lat działają na obszarze LGD "RAZEM", tj. gminy wiejskie powiatu łukowskiego oraz m. Stoczek Łukowski, zakładają utworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących miejsc pracy.

Wsparcie finansowe tych przedsiębiorstw przyczyni się do budowania spójnej oferty turystycznej, wykorzystania lokalnych zasobów oraz stworzenia oferty rekreacyjno-kulturalnej.

W 2019 r.

Osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności gospodarczej, na którą można uzyskać 80 tys. zł, muszą uzbroić się w cierpliwość - wnioski będzie można składać dopiero w 2019 r. Szczegółowe informacje nt. możliwości i warunków otrzymania dofinansowania, sposobu przygotowania i składania wniosków o dofinansowanie można uzyskać w siedzibie LGD w Łukowie, ul. Świderska 12 oraz na stronie www.lgdrazem.pl.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE