Reklama

Wojska NATO przybędą do Woli Gułowskiej

Opublikowano:
Autor:

Wojska NATO przybędą do Woli Gułowskiej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 30 września do Woli Gułowskiej nadciągnie wojsko. Wszystko, by uczcić 78. rocznicę ostatniej bitwy kampanii 1939 roku. Uroczystości uświetni swoją obecnością oficer Pułku 3 Strzelców Konnych ppłk Zbigniew Makowiecki.

Uroczystość z udziałem władz państwowych, weteranów walk, Wojska Polskiego, Wojsk NATO oraz Kawalerii Ochotniczej odbędzie się 30 września, a rozpocznie się o godz. 14:00 Mszą Świętą w kościele w Woli Gułowskiej. Po części oficjalnej odbędzie się piknik militarny z udziałem Grupy Bojowej NATO oraz konnych oddziałów kawalerii. 

Zgodnie z wieloletnią tradycją w Woli Gułowskiej odbywają się obchody ostatniej bitwy kampanii jesiennej, która rozegrała się 2-5 października 1939 r. W walkach brała udział Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga. Już po raz trzeci wydarzeniu towarzyszyć będą manewry kawaleryjskie, w których weźmie udział ok. 50 koni i kawalerzystów. Jednym z głównych gości będzie mieszkający w Londynie ppłk Zbigniew Makowiecki, który w tym roku obchodził swoje setne urodziny, a jako oficer Pułku 3 Strzelców Konnych brał udział w walkach 1939 r.

Trzech żyjących weteranów tej bitwy od przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej otrzyma awanse na wyższe stopnie oficerskie. Tradycyjnie już w uroczystościach wezmą udział żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Ponadto po raz pierwszy przybędą również żołnierze Batalionowej Grupy Bojowej NATO. W skład Grupy wchodzą oddziały polskie, amerykańskie, brytyjskie i rumuńskie.

Podczas pikniku militarnego będzie można oglądać sprzęt wojskowy, a żołnierze zademonstrują pokaz samoobrony oraz musztry paradnej. Oddziały kawaleryjskie zaprezentują natomiast pokaz musztry konnej, władania szablą i lancą oraz pokazy kaskaderskie.

Na zakończenie dnia przewidziana jest wieczornica poświęcona żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych, poległym podczas walk w nocy 6 października 1939 r. w Kalinowym Dole. Wieczornica rozpocznie się o godz. 19:00 w Kalinowym Dole. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE