Reklama

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Stowarzyszenia

Opublikowano:
Autor:

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Stowarzyszenia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 13 czerwca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok oddalający skargę Stowarzyszenia \"My dla Łukowa\". Przed protestującymi ostatnia możliwość - kasacja.

Do końca wakacji na terenie podstrefy ekonomicznej w Łukowie miała powstać wytwórnia pasz. Do tej pory jednak firma ŁukPasz nie uzyskała pozwolenia na budowę. Wszystko za sprawą braku ostatecznej decyzji środowiskowej.

Burmistrz miasta wydał dwie decyzje, które zostały zaskarżone przez Stowarzyszenie „My dla Łukowa” do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białej Podlaskiej. Jedna z nich dotyczyła decyzji środowiskowej, druga – nieuznania Stowarzyszenia za stronę postępowania. SKO w pierwszej kolejności rozpatrywało skargę na nie uznanie Stowarzyszenia za stronę. Jednak pod dokumentem złożonym przez przedstawicieli Stowarzyszenia brakowało podpisu. Formalności nie zostały dopełnione. SKO zdecydowało więc pozostawić skargę bez rozstrzygnięcia.

Na tę decyzję Stowarzyszenie złożyło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, wnioskując jednocześnie o przywrócenie terminu do usunięcia braku formalnego. 13 czerwca w lubelskim sądzie zapadł wyrok oddalający skargę Stowarzyszenia. Przed nimi ostatnia możliwość, czyli odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jeżeli odwołanie zostanie złożone, procedura będzie trwała. Jeżeli jednak Stowarzyszenie na ten krok się nie zdecyduje, odwieszone zostanie postępowanie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie zaskarżonej decyzji środowiskowej.

Zaraz po oddaleniu skargi Stowarzyszenia przez WSA w Lublinie, został skierowany wniosek  do SKO w Białej Podlaskiej o podjęcie z urzędu zawieszonego postępowania odwoławczego oraz jego umorzenie celem podjęcia kolejnych kroków w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę inwestycji.  

Firma ŁukPasz skierowała również na drogę postępowania sądowego powództwo przeciw Stowarzyszeniu o ochronę dóbr osobistych. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Lublinie w związku z naruszeniem przez Stowarzyszenie dobrego imienia firmy, renomy, wizerunku przez zamieszczanie nieprawdziwych i krzywdzących informacji na temat spółki m.in. na portalu społecznościowym facebook. Żądaniem firmy jest wystosowanie przez Stowarzyszenie oświadczenia przeprosin – informuje nas prezes firmy Tomasz Semenowicz.  


Natomiast w Prokuraturze Rejonowej w Łukowie toczy się śledztwo w sprawie zaistniałego w sierpniu 2016 roku niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Burmistrza Miasta Łuków i działania na szkodę interesu publicznego przez wydanie decyzji określającej uwarunkowania środowiskowe dla budowy wytwórni pasz dla zwierząt w Łukowie bez przeprowadzenia koniecznej oceny środowiskowej. Na chwilę obecną nikomu nie zostały postawione zarzuty. Śledztwo wciąż trwa.  

Firma ze swojej strony skierowała wniosek do Sądu Rejonowego w Łukowie o zawezwanie do próby ugodowej w przedmiocie odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w związku z naruszeniem dóbr osobistych firmy.  Najbliższa rozprawa odbędzie się w lipcu.

Czas pokaże jak śledztwa i sprawy sądowe się zakończą.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE