Reklama

Wojewoda przyjedzie rozmawiać o ASF

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Wojewoda przyjedzie rozmawiać o ASF - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na poniedziałek w Zespole Szkół w Zalesiu zaplanowano spotkanie rolników z wojewodą lubelskim w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń. Przedstawione mają wówczas zostać propozycje rozwiązania trudnej sytuacji hodowców trzody chlewnej.

Na godzinę 13.30 w poniedziałek 28 maja zaplanowano spotkanie rolników z wojewodą lubelskim w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń. Dotyczyć ono ma sytuacji rolników, którzy stoją przed dylematem likwidacji stad trzody chlewnej liczącej poniżej 50 sztuk.

Obecnie, na skutek występowania ASF u dzików w powiecie łukowskim, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii wydaje masowo nakazy likwidacji hodowli zdrowych świń - dla hodowców, którzy utrzymują do 50 sztuk, aby nie dopuścić do możliwego rozprzestrzenienia się wirusa u świń. Rolnicy nie rozumieją, dlaczego każe im się wybijać zdrowe maciory, prosięta i niedorostki. W powiecie nie stwierdzono bowiem ani jednego przypadku zachorowania na ASF u świni.

Na spotkaniu oprócz wojewody, pojawić się ma Wojewódzki Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciel lubelskiej ARiMR. Goście mają m.in. poruszyć temat odszkodowań, które mają być wypłacane rolnikom za likwidację trzody. Mieszkańcy gmin powiatu łukowskiego obawiają się jednak, że wypłacone środki nie zrekompensują ich strat.

Równolegle w sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń interweniuje poseł Krzysztof Głuchowski, który wziął udział w rozmowach na ten temat z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem poświęconych tematyce rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Poseł uzyskał obietnicę od ministra, iż na planowanym w Zalesiu spotkaniu mają przedstawione zostać rozwiązania trudnej sytuacji hodowców świń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE