Reklama

Reklama

Właściciele lasów: Uwaga na kornika ostrozębnego!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Właściciele lasów: Uwaga na kornika ostrozębnego! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Właściciele lasów są obowiązani do zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych

Reklama

Nadleśnictwo Łuków informuje  właścicieli lasów prywatnych, że w drzewostanach sosnowych w lasach powiatu łukowskiego następuje silny atak kornika ostrozębnego. Leśnicy przypominają właścicielom lasów, aby zadbali o swoje drzewa.  

 

Konieczność zwalczania szkodnika w lasach wszystkich form własności ma podstawę prawną (zapisy art. 9 ustawy o lasach , z dnia 28 września 1991 roku (Dz. U. 1991 Nr 101 poz. 444), mówiące że: w celu zapewnienia powszechnej ochrony lasów właściciele lasów są obowiązani do kształtowania równowagi w ekosystemach leśnych, podnoszenia naturalnej odporności drzewostanów, a w szczególności do: zapobiegania, wykrywania i zwalczania nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych)

Skuteczne zapobieganie i ochrona przed  kornikiem ostrozębnym polega na bieżącym wyszukiwaniu i usuwaniu drzew zasiedlonych przez cały rok, w szczególności w okresie letnio-jesiennym, paleniu lub zrębkowaniu wierzchołków i gałęzi. Drzewa wyznacza się na podstawie wyglądu – igliwie szarzeje, później rudzieje. Najwięcej takich drzew występuje: na obrzeżach drzewostanów — w miejscach nasłonecznionych,  w drzewostanach w sąsiedztwie tartaków i miejsc składowania drewna. Należy uprzątać drzewa uszkodzone przez  oraz gałęzie — pozostałości pozrębowych z cienką, żółtą korowiną - wywóz poza strefę zagrożenia około 2 km od lasu sosnowego. Pozyskane drewno podlega legalizacji.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE