Reklama

Władysław Jagiełło stanął przed muzeum

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Władysław Jagiełło stanął przed muzeum - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Drewniana figura króla Władysława Jagiełły pojawiła się dziś rano przed budynkiem Muzeum Regionalnego w Łukowie. Pomnik króla, który nadał naszemu miastu przywilej lokacyjny to oddolna inicjatywa powstała podczas wakacyjnego pleneru rzeźbiarskiego.

Pomysł wyrzeźbienia figury króla Władysława Jagiełły to inicjatywa ośrodka rzeźby ludowej działającego przy łukowskim muzeum. Pomnik powstał pod koniec sierpnia w trakcie odbywającego się wówczas pleneru rzeźbiarskiego, a dziś o godzinie 10. pojawił się pod budynkiem Muzeum Regionalnego przy ul. Piłsudskiego.

Drewniany posąg ma 2,4 metra wysokości i charakteryzuje się dbałością o detale. Podziw może budzić twarz króla, która wzorowana była m.in. na banknocie stuzłotowym. Jagiełło posiada trzy tarcze. Z przodu widać herb Łukowa, a po bokach herby Polski i Jagiellonów. Autorem ważącego ponad tonę pomnika jest Krzysztof Osak.

Rzeźba Władysława Jagiełły to jedyna rzecz w Łukowie, która będzie przypominała mieszkańcom o zasługach króla dla naszego miasta. 23 czerwca 1403 roku Jagiełło podpisał akt lokacyjny nadający Łukowowi prawa magdeburskie. Było to ważne historycznie wydarzenie, które włączyło gród nad Krzną do grona miast zachodnioeuropejskich i przyczyniło się do dalszego rozwoju.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE