Reklama

Wirtualne warsztaty wielkanocne w Muzeum Regionalnym w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Wirtualne warsztaty wielkanocne w Muzeum Regionalnym w Łukowie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W części I Edyta Sak pokaże jak w łatwy sposób można wykonać tradycyjną palmę wielkanocną.

Muzeum Regionalne w Łukowie zaprasza wszystkich chętnych do obejrzenia wirtualnych warsztatów muzealnych. Każda z części warsztatów dotyczyć będzie tematyki Wielkanocnej. Film dostępny jest na profilu fb Muzeum Regionalnego.


Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Z tym okresem związanych jest również wiele zwyczajów i obrzędów ludowych.
Ostatnia niedziela postu nosi miano Niedzieli Palmowej. Wierni przychodzą wówczas na mszę wraz z palmami, które upamiętniają wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Dzień ten poprzedza również rozpoczęcie ostatniego tygodnia postu. Tydzień ten był porą rozlicznych przygotowań do świętowania. Dla osób religijnych jest to okres wzmożonych postów i umartwień. Na początku wielkiego tygodnia należało zakończyć wiosenne porządki, tj. bielenie chałup, porządkowanie obejść, sprzątanie domów. W tym okresie dekorowano domostwa stosownie do posiadanych środków i możliwości np. zielonymi gałązkami, malowanymi szlaczkami lub papierowymi wycinankami. Wielki Tydzień symbolizuje także ostatnie dni życia Jezusa - czwartek to upamiętnienie ostatniej wieczerzy (w ten dzień kapłani podczas mszy obmywają nogi dwunastu mężczyznom), piątek przypomina o męczeńskiej śmierci Chrystusa na krzyżu, sobota o złożeniu Jego ciała do grobu, a niedziela o zmartwychwstaniu. 
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE