Reklama

"Wilk morski" z Łukowa. Kierował Akademią Morską w Gdyni

Opublikowano:
Autor:

"Wilk morski" z Łukowa. Kierował Akademią Morską w Gdyni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z Pomorza relacjonuje Mieczysław Wojecki - regionalista.

Mieszkający od 2017 roku w Wejherowie Wojecki (urodził się w Hordzieży pod Serokomlą) nad morzem spotkał krajana. Chodzi o pochodzącego z Łukowa Józefa Andrzeja Lisowskiego, rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (1989–1996) i Akademii Morskiej w Gdyni (2002–2008). Lisowski należy do wybitnych uczonych specjalizujących się w automatyce okrętowej.

Rodzinny dom stoi do dziś


Jak relacjonuje Wojecki Lisowski urodził się 10 września 1943 roku. Ojciec Czesław był szewcem. Mama Stanisława (z domu Chmielewska) - nauczycielką. Do trzeciego roku życia pan Andrzej dorastał w domu dziadków Chmielewskich w Łukowie. Rodzinny dom prof. Lisowskiego przy ul. Trentowskiego 16 stoi do dziś. Jest drewniany, z bali montowanych na tzw. zakładkę. W środku ma kuchnię, trzy pokoje, łazienkę i przyległy ogród o powierzchni 3,8 tys. mkw.
W 1949 r. rodzina Lisowskich przeprowadziła się do wioski Licze koło Kwidzyna. W latach 1957-1961 Józef Lisowski uczęszczał do LO nr 1 w Kwidzynie, po czym wybrał studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Gdańskiej (1961-1967). W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1979 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie automatyki. Podczas pracy naukowej (Politechnika Gdańska, Wyższa Szkoła Morska w Gdyni) był recenzentem m.in. jedenastu wniosków profesorskich, dwunastu rozpraw habilitacyjnych i dziewiętnastu rozpraw doktorskich. Pod jego kierunkiem napisano dziewięć prac doktorskich, ok. 250 prac magisterskich i 327 prac inżynierskich.

Z sukcesami prowadził Akademię Morską

Profesor otrzymał wiele wyróżnień honorowych, m.in. miano Honorowego Obywatela Tczewa, został Honorowym Członkiem Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej, Honorowym Członkiem Związku Polskich Oficerów Marynarki w Londynie. Działał też w zagranicznych uczelniach morskich m.in. w Wietnamie, Japonii, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Portugalii i Australii. Przez trzynaście lat pełnił funkcję rektora Akademii Morskiej (obecnie Uniwersytetu Morskiego) w Gdyni. Podczas jego kadencji gdyńska Akademia została członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich.Ma medal z Łukowa


Główną pasją pozazawodową prof. Lisowskiego jest kolekcjonowanie medali marynistycznych, edukacyjnych i krajoznawczych. Uzbierał ich 553. W jego kolekcji znajduje się też medal z Łukowa z 2008 r., z okazji 775-lecia miasta.
Profesor ma żonę Reginę z domu Konkolewską. Mają dwie córki - Beatę i Dorotę. Dumy przysparza mu ośmioro wnucząt.


Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE