Reklama

Wiedza o nowotworach, otyłości i rejestracja dawców szpiku w ZS nr 2 w Łukowie

Opublikowano:
Autor:

Wiedza o nowotworach, otyłości i rejestracja dawców szpiku w ZS nr 2 w Łukowie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapobiegasz - wygrywasz - pod tym hasłem upłynął uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Łukowie październik. Młodzież uczestniczyła w promocji profilaktyki i zdrowego trybu życia.

Od wielu lat październik jest uznawany za miesiąc świadomości raka piersi. W celu przybliżenia społeczności szkolnej problematyki związanej z tą chorobą przeprowadzona została kampania informacyjna.

Akcje profilaktyczne: „Badam- Wygrywam!” oraz „Różowa wstążka” miały za zadanie przypomnieć dostępne możliwości wstępnej diagnostyki oraz sposoby zapobiegania rakowi piersi. Uczniowie otrzymali broszury z niezbędnymi wskazówkami na temat samobadania piersi, wiadomościami o USG piersi oraz mammografii. Dostępne były też materiały o innych sposobach zapobiegania zachorowaniu na raka.

Aby okazać solidarność i wsparcie dla osób borykających się z tą,   chorobą, 21 października uczennice przypięły do białych bluzek różowe wstążki – symbol walki z rakiem piersi. Kolejnym działaniem w ramach tej akcji była projekcja filmu, z którego uczennice dowiedziały się jak ważnym elementem dbania o własne zdrowie jest regularne samobadanie piersi. Po krótkim seansie dziewczęta wysłuchały pogadanki na temat wagi wczesnego reagowania na niepokojące objawy choroby. Na zakończenie Miesiąca Świadomości Raka Piersi odbyło się spotkanie młodzieży z położną, podczas którego uczniowie zostali uświadomieni co do powagi problemu występowania raka wśród młodych kobiet. 22 października została przeprowadzona akcja „#Komórkomania”. Pełnoletni uczniowie, członkowie ich rodzin oraz nauczyciele licznie włączyli się w działanie, któremu patronuje fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych. Dzięki przeprowadzonej rejestracji baza potencjalnych dawców powiększyła się o kilkadziesiąt nowych zgłoszeń. Tym samym wzrosły szanse chorych na nowotwory krwi na znalezienie „genetycznego bliźniaka”, który może uratować ich życie. 


 24 października społeczność ZS nr 2 przyłączyła się do obchodzonego w tym czasie Światowego Dnia Walki z Otyłością.  Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, lepsza kondycja zdrowotna i wyższa samoocena – to tylko kilka powodów, dla których warto zadbać o linię. Włączając się w propagowanie idei zdrowego trybu życia  zorganizowano  akcję,  w której uczniowie samodzielnie oceniali czy to otyłość czy „tylko” nadwaga wyliczając swój wskaźnik BMI. Ponadto młodzież zapoznała się z materiałami dotyczącymi otyłości i jej konsekwencji dla zdrowia.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE