Reklama

Reklama

Wczoraj wydobyto szczątki. Badania wykażą czy to \"Kulawy Antek\"

Opublikowano: śr, 14 cze 2017 09:11
Autor: | Zdjęcie: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Wczoraj wydobyto szczątki. Badania wykażą czy to \"Kulawy Antek\" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj w miejscowości Popławy - Rogale odnalezione zostały szczątki ludzkie. Najprawdopodobniej są to szczątki ukrywającego się do końca życia Antoniego Dołęgi pseud. Kulawy Antek. Jak podaje TVP Lublin - tezę tę zdaje się potwierdzać znaleziona w miejscu pochówku proteza nogi.

Reklama

Wczoraj specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w ramach czynności prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Łukowie odnaleźli szczątki należące najprawdopodobniej do Antoniego Dołęgi ps. \"Znicz\" czy też „Kulawy Antek”. To czy odnalezione szczątki to faktycznie ukrywający się do końca życia żołnierz AK i WiN, wykażą badania.  

Antoni Dołęga urodził się 1 maja 1915 roku na Farfaku. Walczył we wrześniu 1939 roku w stopniu kaprala. W 1944 roku został wcielony do 2. Armii Wojska Polskiego, w której szeregach walczył do maja 1945 roku. Po powrocie w rodzinne strony nawiązał kontakt z oddziałem zbrojnym por. Józefa Matusza ps. Lont, działającym w łukowskim obwodzie WiN.  

Patrole z tego oddziału organizowały akcje wymierzone przeciwko nowej władzy, opierając się o szeroko rozbudowaną siatkę współpracowników. Akowcy zmuszeni zostali do pozostania w konspiracji i ukrywania się przed sowieckim aparatem bezpieczeństwa. Szybko nastąpiły aresztowania polskich żołnierzy i oficerów – czytamy na oficjalnej stronie gminy Trzebieszów, gdzie ukrywał się Antoni Dołęga.  

W 1951 roku umiera Lont. Dowództwo nad oddziałem, który liczy niespełna 20 osób, przejmuje Antoni Dołęga. Jednak prowadzone przez UB działania doprowadzają do wykruszenia się żołnierzy. Kilku ostatnich ujawniło się w 1955 roku. Dołęga pozostaje w ukryciu do końca życia. Dopiero w 2014 roku rodzina natrafiła na ślad pochówku Antoniego Dołęgi. Wczoraj szczątki zostały wydobyte.    

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.