Reklama

Wczoraj taniec i kaligrafia, dziś uroczystości na cmentarzu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Wczoraj taniec i kaligrafia, dziś uroczystości na cmentarzu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyjechali do Łukowa, by pokazać swoim dzieciom gdzie mieszkali ich przodkowie. Z dzisiejszymi łukowianami chcieli podzielić się swoją kulturą i tradycją.

Wczoraj rozpoczęły się Dni Kultury Żydowskiej. Do naszego miasta przybyli wnukowie i prawnukowi dawnych mieszkańców Łukowa. Jak powiedziała Anna Chipczyńska – przewodnicząca Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie:  

- Pomysł zorganizowania tego rodzaju spotkania pojawił się podczas uroczystości związanych z odsłonięciem obelisku w miejscu byłej synagogi. Bardzo dużo rozmawialiśmy o bolesnej historii, ale doszliśmy do wniosku, że jest pora na rozmowy o życiu. Wówczas pojawił się pomysł zorganizowania warsztatów tanecznych i kaligraficznych.  

I właśnie wczoraj, w przeddzień wydarzeń o charakterze religijnym, młodzież z łukowskich szkół wzięła udział w warsztatach tanecznych. Poprowadziła je, pochodząca z Łukowa, Roni Keselbrener. Drugim elementem spotkania były warsztaty kaligraficzne, podczas których dzieci i młodzież uczyły się hebrajskiego alfabetu.  

Do Łukowa przyjeżdżają przodkowie tych, którzy niegdyś mieszkali na ul. Okrzei czy Międzyrzeckiej. Będą tu przybywać, ponieważ chcą pokazywać miejsce, z którego się wywodzą swoim dzieciom. Niektórzy wciąż, mimo upływu lat, odkrywają historię swoich rodzin.  

Dziś druga część Dni Kultury Żydowskiej. Oprócz spotkania w Lesie Malcanowskim, na cmentarzu przy ulicy Warszawskiej odbędzie się inauguracja ohelu cadyka Torenheima. Program dzisiejszych wydarzeń znajdziecie Państwo TUTAJ.  

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie, przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Łukowie, Muzeum Regionalnego w Łukowie, Powiatowego Zespołu Oświatowego, Miasta Łuków i Łukowskiego Ośrodka Kultury.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE