Reklama

Walczyli wiedzą o obronności

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ZS w Radoryżu Smolanym

Walczyli wiedzą o obronności - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie Zespołu Szkół w Radoryżu Smolanym wzięli udział w pierwszej olimpiadzie poświęconej bezpieczeństwu i obronności. Walczyli o tytuł najlepszych w województwie.

Monika Klimek i Mateusz Sulej to uczniowie Zespołu Szkół im. Wł. Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym, którzy znaleźli się wśród 49 najlepszych. To oni wzięli udział w pierwszej olimpiadzie dla uczniów szkół średnich z całej Polski. Tematem zmagań było bezpieczeństwo i obronność. Organizatorami olimpiady był Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Akademia Sztuki Wojennej.

Celem Olimpiady jest popularyzacja wiedzy na temat systemu obronności, utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz szerzenie postaw prospołecznych i patriotycznych. Olimpiada jest konkursem trzyetapowym. Pierwszym zadaniem było sporządzenie samodzielnej pracy poświęconej jednemu z sześciu wcześniej podanych przez organizatora tematowi. Praca mogła mieć formę eseju, filmu, fotoreportażu czy nagrania. Monika i Mateusz napisali esej „Rodzina jako szkoła wychowania patriotycznego i obywatelskiego”. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić ich trud przyznając im prawo wzięcia udziału w etapie wojewódzkim.

Uczniowie z Radoryża znaleźli się więc wśród 49 najlepszych w województwie lubelskim. Byli jednocześnie przedstawicielami jednej z trzech szkół z powiatu łukowskiego w tej części konkursu. 9 grudnia w siedzibie Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przystąpili do kolejnego etapu. Czekał na nich test wiedzy przygotowany przez Komitet Główny Olimpiady. Test obejmował wiedzę o bezpieczeństwie Państwa i jego obywateli. Do zawodów centralnych, które odbędą się w marcu 2017 roku zakwalifikowało się tylko po dziesięciu uczestników z każdego województwa. Do wygrania m.in. 36 indeksów na renomowane wyższe uczelnie.

Niewiele brakowało, by to nasi reprezentanci doszli do etapu centralnego. Choć ten cel nie został osiągnięty, Monika i Mateusz mają za sobą dobry start i godne reprezentowanie szkoły i powiatu.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE