Reklama

Walczył w ostatniej bitwie Wojny Obronnej 1939 roku. W kwietniu będzie miał 100 lat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: mł. chor. Piotr Kamiński

Walczył w ostatniej bitwie Wojny Obronnej 1939 roku. W kwietniu będzie miał 100 lat - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ppłk Zbigniew Makowiecki jest szczególną osobą nie tylko dlatego, że niedawno hucznie obchodził swoje setne urodziny. Należy do nielicznego grona świadków zdarzeń z 1939 roku. Sam siebie nie uważa za bohatera. Przyznaje, że w jego oddziale służyło przynajmniej kilku bardziej walecznych chłopaków i to oni powinni zbierać podziękowania za poświęcenie.

Stuletni weteran na stałe mieszka w Londynie, lecz utrzymuje kontakt z grupami rekonstrukcyjnymi działającymi na Ziemi Łukowskiej. Dla młodego pokolenia jest inspiracją – symbolem dawnych czasów, ułańskich tradycji i walki o wolność narodu.

Urodził się 11 kwietnia 1917 roku. Ukończył Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, Szkołę Podchorążych Rezerwy w Grudziądzu, studiował w Szkole Głównej Handlowej. Został przydzielony do 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, a tuż przed wybuchem wojny przeniesiono go do 3. Pułku Strzelców Konnych. W 1939 roku walczył m. in. pod Kockiem. Tam wrogich żołnierzy ocaliła kapitulacja Polski. Trafił do niewoli, gdzie przebywał aż do upadku Trzeciej Rzeszy. Po wojnie wstąpił do 10. Pułku Dragonów w 1 Dywizji Pancernej i w 1947 roku zakończył służbę. Aktualnie jest prezesem Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie.

Na Zamku Suskim w Suchej Beskidzkiej, w sobotę 25 marca odbyła się uroczysta gala z okazji setnych urodzin ppłk Zbigniewa Makowieckiego. Na uroczystość zorganizowaną przez Szwadron Toporzysko przybyli Zawiszacy, dowódca 15GBZ gen. bryg. Jarosław Gromadziński i przedstawiciele batalionu dowodzenia 15GBZ, kultywującego tradycje 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, a także Sławomir Skwarek – wójt gminy Adamów i Karol Ponikowski – dyrektor Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

Jubilatowi towarzyszył szwadron honorowy. Po uroczystościach i wystawnej kolacji goście złożyli ppłk Makowieckiemu życzenia. Gdy zagrano Poloneza, rozpoczął się wielki bal. Jubilatowi składamy najserdeczniejsze życzenia.  

Oprac. Piotr Struczyk. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE