Reklama

Wakacje z Terytorialsami. 109 chętnych na szkolenie

Opublikowano:
Autor:

Wakacje z Terytorialsami. 109 chętnych na szkolenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sobotę 27 lipca na terenie jednostki wojskowej w Chełmie stawiło się 109 kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. W ramach drugiej edycji projektu "Wakacje z WOT" rozpoczęli szkolenie podstawowe.

To już druga edycja projektu „Wakacje z WOT” organizowanego w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przypomnijmy, projekt adresowany jest głównie do pełnoletnich uczniów, studentów oraz nauczycieli, którzy w czasie wolnym od nauki chcą przejść podstawowe szkolenie wojskowe i rozpocząć swoją przygodę z Wojskami Obrony Terytorialnej.

 Wakacyjne edycje szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” cieszą się dużym zainteresowaniem osób młodych w naszym województwie. W siedzibie 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Chełmie  stawiło się kolejnych 109 ochotników, a wśród nich 70 uczniów i studentów oraz 2 nauczycieli. W gronie kandydatów są przedstawiciele różnych zawodów.

Szkolenie, mimo czasu wakacyjnego, nie różni się od szkoleń podstawowych organizowanych w WOT. To szesnaście dni bardzo intensywnych ćwiczeń, które są dużym  wyzwaniem i sprawdzianem dla kandydatów. Pierwszy dzień to wcielenie, czyli sprawy formalne, badania i testy sprawnościowe. Następne dni, to już wyłącznie zajęcia praktyczne, organizowane na terenie jednostki, na strzelnicach i pasach taktycznych podczas, których  ochotnicy mają okazję zapoznać się z podstawami strzelectwa, taktyki, topografii, łączności i pierwszej pomocy medycznej.

Finałem tych zmagań jest tzw. „pętla taktyczna”, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Szkolenie zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 11 sierpnia w Puławach. „Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który podzielony jest na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w systemie weekendowym, w ramach tzw. szkoleń rotacyjnych, organizowanych w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. Ponadto raz w roku każdym żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym organizowanym na poligonie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE