15 listopada 1916 roku w Szwajcarii zmarł Henryk Sienkiewicz. O tym dniu tak można przeczytać w „Kurierze Warszawskim”:
Henryk Sienkiewicz nie żyje! Trudno o większy dla narodu cios w tej chwili, o boleśniejszą i cięższą stratę. Zdaje się jakby kawał stropu niebieskiego zwalił się na nas i przytłoczył nas i dech zaparł …- fragment artykułu z dnia 17 listopada 1916 roku.
Z okazji setnej rocznicy śmierci naszego noblisty w Woli Okrzejskiej odbędą się uroczystości, którym towarzyszyć będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Nastąpi ono o godz. 11.00 w Muzeum Henryka Sienkiewicza. Godzinę później w kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei odbędzie się msza święta za duszę śp. Henryka Sienkiewicza. Eucharystia zakończy się symboliczną sceną z „Trylogii” - mszą żałobną pułkownika Michała Wołodyjowskiego, odegraną przez bractwo husarskie „ Chorągiew Ziemi Lubelskiej”. Natomiast przy grobie Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej oraz pod Kopcem H. Sienkiewicza w Okrzei złożone zostaną wieńce. Dalsze obchody odbędą się przy Domu Ludowym w Okrzei. W programie m.in. pokazy bractwa husarskiego oraz występy artystyczne.
Na wydarzenie zapraszają: Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, parafia p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Urząd Gminy Krzywda.
Poniżej znajdują się, udostępnione przez Muzeum, fotografie z pogrzebu H. Sienkiewicza.
W sto lat po śmierci
Opublikowano:
Autor: Łuków24
Przeczytaj również:
WiadomościPrzez cały rok na terenie naszego powiatu miały miejsce liczne uroczystości upamiętniające postać Henryka Sienkiewicza. Kolejna, w kończącym się już Roku Sienkiewicza, odbędzie się 27 listopada.
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ
Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM
e-mail
hasło
Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE