W sąsiedztwie budowanego osiedla przy tak zwanej "małej obwodnicy" trwają prace ziemne pod budowę centrum handlowego.
10 sklepów
Obiekt będzie miał powierzchnię około 7 tys. metrów kw. Koszt budowy obiektu sięga około 38 mln zł. W skład kompleksu wchodzi też parking, który pomieści 170 aut. W centrum handlowym mieścić się będzie 10 sklepów różnych marek.
- Mix najemców składa się z najważniejszych międzynarodowych i polskich sieci handlowych - mówi Wioleta Sole-Balcerowska koordynator do spraw najemców Trei Real Estate Poland.
Nieoficjalnie wiadomo, że w łukowskim Vendo Parku mieścić się będzie sklep sieci Biedronka oraz sklep odzieżowy Reserved.
Oddzielne wejścia
Park handlowy nie będzie typową galerią handlową. Vendo Parki projektowane są tak, aby proces robienia zakupów był w nich jak najprostszy oraz wygodny. Obiekty, w odróżnieniu od dużych galerii handlowych, nie posiadają części wspólnych. Do wszystkich sklepów wchodzi się oddzielnym wejściem z zewnątrz od strony parkingu. Taki układ sklepów ma za zadanie skrócić klientowi czas potrzebny na wizytę w obiekcie handlowym.
Grupa Trei Real Estate, z siedzibą w Niemczech, rozwija sieć Vendo Parków w Polsce i Czechach. Łącznie powstało już 27 obiektów, z czego aż 17 zlokalizowanych jest w naszym kraju. Deweloper planuje w roku 2020 otworzyć łącznie pięć kolejnych parków handlowych w Polsce.
Skorzystają miejskie spółki
Obiekt korzystał będzie z usług miejskich spółek. PUiK dostarczy wodę i odbierze ścieki, a PEC dostarczy ciepło. Jak twierdzi Paweł Krasuski, zastępca burmistrza Łukowa, miasto przez ostatnie 1,5 roku pracowało na to, żeby stworzyć warunki do rozwoju. Powstające przy Al. Kaczorowskiego bloki i centrum handlowe są jednym z owoców.
- Inwestycje w miejskich spółkach są pro rozwojowe. Wpisują się w całą strategię rozwoju miasta. Z jednej strony racjonalizacja przewymiarowanej inwestycji w PUiK-u, z drugiej strony nowa inwestycja w PEC-u, która ma za zadanie dostarczyć ciepło m.in. do takich wielkopowierzchniowych obiektów - mówi Krasuski.
Do kasy Urzędu Miasta, z racji budowy Vendo Parku wpłynie dodatkowy zastrzyk pieniędzy.
- Bazując na powierzchni użytkowej budynku, można wstępnie oszacować, że z tytułu podatku od nieruchomości do kasy miejskiej wpłynie około 120 tys. zł rocznie - mówi wice burmistrz Paweł Krasuski.
Budowa obiektu zakończyć się ma w połowie grudnia tego roku. Na przełomie 2020 i 2021 nastąpić ma otwarcie łukowskiego Vendo Parku.