reklama

W Łukowie biją najczęściej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: MSWiA

W Łukowie biją najczęściej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości56-latek z Łukowa wyszedł z zakładu karnego w poniedziałek, a w piątek pobił żonę. Mężczyzna został ponownie aresztowany. Przy tej okazji postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają statystyki mówiące o przemocy w rodzinie na terenie naszego powiatu.

56-latek z Łukowa w poniedziałek wyszedł z zakładu karnego, w którym odsiadywał półtoraroczny wyrok za znęcanie się. Już w piątek, gdy wrócił pijany do domu, pobił żonę. Kobieta uciekła z mieszkania i wezwała policjantów. Ona z obrażeniami ciała trafiła do szpitala, on został zatrzymany przez mundurowych. Gdy wytrzeźwiał, usłyszał zarzuty. Łukowski sąd przychylił się do wniosku policji oraz prokuratury o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego. Najbliższe trzy miesiące 56-latek spędzi w areszcie tymczasowym.  

Postanowiliśmy sprawdzić jak przedstawia się zjawisko przemocy w rodzinie w naszym powiecie. W Powiatowym Programie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2017-2020 znajdują się dane Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Z tych informacji wynika, że zdecydowanie większą grupę osób stosujących przemoc stanowią mężczyźni i najczęściej są to panowie znajdujący się pod wpływem alkoholu. W 2014 roku policjanci wystawili 419 Niebieskich Kart, a rok później 423. Ofiarami najczęściej są kobiety.

Niepokojącym zjawiskiem jest stale rosnąca liczba osób doznających przemocy w rodzinie. W 2014 roku ponad dwukrotnie wzrosła w stosunku do 2013 roku liczba dzieci, które zostały dotknięte przemocą w rodzinie – czytamy w Programie przyjętym przez radnych podczas sesji Rady Powiatu, która odbyła się 8 lutego.

Choć najczęściej sprawcami przemocy domowej są mężczyźni, zdarza się, że osobą bijącą jest kobieta (11 w 2014 roku i 15 w 2015 roku), a także nieletni (2 w 2015 r.).

Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zawiera także informacje mówiące o liczbie rodzin dotkniętych przemocą w poszczególnych gminach powiatu łukowskiego. W niechlubnej czołówce znajduje się Miasto Łuków. Tu „Niebieską Kartę” w 2013 i 2014 roku posiadało po 136 rodzin, a w 2015 – 99. Tuż za miastem, na drugim miejscu, znalazła się gmina Łuków. Tu ilość „Niebieskich Kart” wzrasta z roku na rok (w 2013 – 89, w 2014 – 104, a w 2015 – 107). Najlepiej zdaje się być w Stoczku Łukowskim. Liczba Kart spada i w każdym roku nie przekracza 10. W gminie Wola Mysłowska przez trzy lata liczba Niebieskich Kart zwiększyła się z trzech do 20.

Samo założenie Niebieskiej Karty i wszczęcie procedury to jednak dla ofiar przemocy w rodzinie za mało. Ważne są także dane, które mówią o liczbie prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową w Łukowie postępowań i ich efekt. W 2014 roku 32 % postępowań zakończyło się postawieniem aktu oskarżenia, natomiast rok później 34%.  

Zadaniem Specjalistycznego Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej jest realizacja uchwalonego Programu. W ramach tej działalności znalazły się porady psychologiczne i porady prawne dla ofiar przemocy, a także zajęcia korekcyjno-edukacyjne dla sprawców przemocy. Przewidziane są także zajęcia profilaktyczno – edukacyjne w szkołach. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE