Reklama

Ujawnione wykroczenia podczas policyjnej akcji "Jednoślad"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP Łuków

Ujawnione wykroczenia podczas policyjnej akcji "Jednoślad" - Zdjęcie główne

foto KPP Łuków

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Działania pod nazwą „Jednoślad” przeprowadzili na drogach Lubelszczyzny policjanci z drogówki. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. w naszym powiecie 70 wykroczeń.

Mundurowi reagowali na wykroczenia popełniane przez rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów, sprawdzali stan techniczny, stan trzeźwości oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Celem akcji była poprawa bezpieczeństwa z udziałem tej grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego. W efekcie kontroli policjanci m.in. wyeliminowali z ruchu blisko 60 kierujących jednośladami, którzy byli pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze po raz kolejny apelują o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów.

 

 

Głównym celem akcji „jednoślad” była poprawa bezpieczeństwa wśród rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów, którzy bardzo często narażeni są na najtragiczniejsze skutki wypadków. W okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. doszło do 482 wypadków drogowych, w których w 163 przypadkach uczestnikami byli kierujący „jednośladami”. Wśród odnotowanych 81 ofiar śmiertelnych, ponad 23 % stanowili kierujący tej grupy uczestników ruchu drogowego. Podczas prowadzonych wczoraj kontroli policjanci reagowali na popełniane wykroczenia, sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz badali trzeźwość kierujących.

 

Tylko w samym powiecie lubelskim policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie w ramach akcji "Jednoślad" przeprowadzili około 500 kontroli. Podczas działań funkcjonariusze ujawnili prawie 400 wykroczeń, zatrzymali 20 kierujących pod wpływem alkoholu oraz zatrzymali 6 praw jazdy. W miejscowości Niedrzwica Duża 43-letni rowerzysta będący pod wpływem alkoholu spowodował wypadek. W organizmie miał około 1,5 promila alkoholu.

 

Z kolei w powiecie łukowskim funkcjonariusze skontrolowali prawie 120 kierujących jednośladami, stwierdzili między innymi ponad 70 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów i kilka naruszeń przepisów przez kierujących motorowerami i motocyklami. Wśród skontrolowanych kierujących jednośladami był jadący „wężykiem” rowerzysta.  Zatrzymany do kontroli drogowej 59-latek z gminy Trzebieszów miał prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się dodatkowo, że 59-latek jest poszukiwany, gdyż ma 8 miesięcy do odsiadki.

 

W powiece kraśnickim policjanci odnotowali 81 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Stwierdzili ponadto popełnienie 6 wykroczeń wobec kierujących jednośladami. Podczas kontroli trzeźwości ujawniono 7 kierujących pod wpływem alkoholu. Jeden z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto funkcjonariusze stwierdzili 38 przypadków nieprawidłowości związanych ze złym stanem technicznym jednośladu.

 

Na drogach powiatu kraśnickiego policjanci zatrzymywali  5 nietrzeźwych rowerzystów. Kolejne zatrzymania dotyczyły 2 kierujących motorowerami. Wśród zatrzymanych nietrzeźwych kierujących, niechlubnym rekordzistą okazał się 64 letni mieszkaniec gminy Hrubieszów, który kierując rowerem miał  w organizmie ponad 2 promila alkoholu.

 

Z kolei na terenie powiatu krasnostawskiego funkcjonariusze drogówki zatrzymali 13 kierujących jednośladami, z których aż 10 znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Pozostałe 3 osoby znajdowały się w stanie po użyciu alkoholu. Prawie 3 promile alkoholu wykazało badanie u  54-letniego rowerzysty, który ukarany został 500 złotowym mandatem.

 

Policjanci apelują o rozsądek i przypominają, że kierowanie po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu jest zakazane. Nietrzeźwi kierujący stwarzają bardzo poważne zagrożenie, zarówno dla siebie jak też innych uczestników ruchu rogowego. Przypominamy, że kierowanie pojazdami mechanicznymi w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2 i utratą prawa jazdy. Z kolei nietrzeźwy rowerzysta odpowiada za wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE