Reklama

Tysiące osób spędza czas przy grach stworzonych przez nastolatka

Opublikowano:
Autor:

Tysiące osób spędza czas przy grach stworzonych przez nastolatka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 14-letni Bartek Lenk od prawie dwóch lat tworzy trójwymiarowe gry komputerowe, nagrywa filmiki i jest ambasadorem kanału telewizyjnego dla dzieci Cartoon Network.

Bartek mieszka w Krzywdzie, w powiecie łukowskim. Jest uczniem ósmej klasy tamtejszej szkoły podstawowej. Mówi o sobie, że jest graczem komputerowym od najmłodszych lat.

- Już dawno narodziło się we mnie marzenie o stworzeniu własnej gry. Od kilku lat stopniowo uczyłem się programować, ale to raczej w formie zabawy. Udało mi się opanować podstawy języka HTML oraz C#, a także nauczyć podstaw programów, takich jak: Unity3D, Clickteam Fusion, czy Microsoft Visual Basic. Od około dwóch lat uczę się języka programowania Lua, którego używam do tworzenia gier w programie Roblox Studio i opanowałem go na poziomie bardzo dobrym - opowiada młody informatyk.

Sam się dokształca

Jego pasja wymaga dużej samodzielności i wytrwałości w poszukiwaniu informacji o tworzeniu gier.

- Swoją wiedzę zgłębiam głównie oglądając poradniki w Internecie, ale jestem też samoukiem. Nikt z rodziny ani moich przyjaciół nie umie programować, więc z ewentualnymi problemami muszę sobie radzić sam. Niedawno nauczyłem się obsługi programu do tworzenia grafiki 3D, czyli Blender. Na pierwszy rzut oka program wydał mi się bardzo skomplikowany, lecz po kilku godzinach nauki i przeglądania zagranicznych stron internetowych udało mi się go całkiem dobrze opanować - opowiada.

Gry i kryptowaluty

Swoją pierwszą grę 3D - "Youtuber Tycoon" Bartek opublikował pod koniec wakacji 2017 r.

- To prosta gra polegająca na zdobywaniu pieniędzy i stopniowym rozbudowywaniu swojego budynku, która osiągnęła spory sukces - po półtora roku mogę poszczycić się ponad 15 tysiącami odsłon - mówi Bartek.

Najnowszą jego produkcją jest gra "Bitcoin Mining Simulator", która ujrzała światło dzienne 16 września 2018 r.

- Jej zamysł jest moim zdaniem ambitny i oryginalny. Gra polega na rozwijaniu własnej firmy, zdobywaniu tzw. kryptowalut i wzbogacaniu się. Gracz zaczyna od zera. Musi kupić pierwszą, darmową maszynę generującą przychody. Stopniowo ulepsza swoje maszyny, kupuje nowe oraz rozbudowuje siedzibę firmy, tym samym zdobywając coraz większe przychody - wyjaśnia chłopak.

Gra Bartka ponownie osiągnęła sukces, a sam pomysł na rozgrywkę spodobał się graczom. W tydzień po jej premierze w grze zarejestrowano ponad 1600 osób, a dzisiaj jest ich 3800.

Zaczęło się od ułamków

Sukcesy Bartka w dziedzinie programowania zaczęły się od zajęcia trzeciego miejsca w ogólnopolskim konkursie "Kreatywnie o ułamkach". Wygrał w nim nagrodę w wysokości 3 tys. zł dla szkoły.

- Był to konkurs polegający na przygotowaniu pracy dotyczącej ułamków. W moim przypadku była to gra. O konkursie powiedziała mi moja nauczycielka, która zachęciła mnie do wzięcia w nim udziału. Uważam, że to ona przyczyniła się w jakimś stopniu do mojego zainteresowania dalszym tworzeniem gier - mówi Bartosz.

Kto pierwszy testuje jego gry?

- Najnowszą grę początkowo oddałem do testów mojemu przyjacielowi oraz 7-letniemu bratu ciotecznemu, którzy podzielili się ze mną swoimi spostrzeżeniami, uwagami oraz pomysłami na nowości, które mogę wprowadzić do gry. Ich opinia jest dla mnie bardzo ważna - mówi młody twórca.

Im bardziej rozbudowany jest projekt, tym więcej czasu trzeba poświęcić na stworzenie gry.

- Nad moją najnowszą grą pracowałem około miesiąc. Zdaję sobie sprawę, że jest to stosunkowo krótki okres czasu, lecz była to niesamowicie intensywna praca, pochłaniająca kilka godzin dziennie, dodatkowo ze sporym doświadczeniem, które bardzo przyspieszyło proces produkcji. Myślę, że z mniejszym nakładem pracy, stworzenie takiej gry mogłoby potrwać od miesiąca wzwyż. Dodatkowo moja praca nie kończy się na dokończeniu gry. Aktualnie, co jakiś czas publikuję różne usprawnienia oraz nowości, które wymagają ode mnie czasem nawet codziennej pracy - opowiada Bartek.

Mama podpowiada

Rodzina bardzo wspiera Bartosza w realizacji jego hobby.

- Najwięcej pomaga mi mama, która motywuje mnie do działania i często podrzuca pomysły na różne zmiany. Koledzy raczej nie interesują się programowaniem, ale reagują na to wszystko pozytywnie - mówi chłopak.

Współpraca z Cartoon Network

Tworzenie gier to nie jedyna pasja młodego mieszkańca Krzywdy. Bartek lubi także nagrywać filmy oraz robić zdjęcia, które raz na jakiś czas publikuje na Instagramie.

- Kręcić filmy zacząłem ponad trzy lata temu. Wiadomo, nie były to wybitne produkcje, lecz każdy od czegoś zaczynał. Z czasem moje filmy stawały się coraz ciekawsze i bardziej profesjonalne. Kluczowym momentem mojej "kariery" było nawiązanie współpracy ze znaną telewizją dla dzieci Cartoon Network. Dokonałem tego poprzez wygraną w konkursie filmowym Cartoon Network Vlog It. Moim najpopularniejszym dotychczas filmem jest film przedstawiający kompilację pięciu najlepszych gier na platformie Roblox. Obecnie na moim kanale YouTube o nazwie "LeneK" zgromadziłem ponad 2700 widzów i łącznie mam ponad 359 tysięcy odsłon filmów. Przedstawiam na nim filmy związane z grami, rozrywką, recenzje seriali Cartoon Network, rozmaite vlogi i relacje - wylicza Bartek.

Zobacz też: Kanał YouTube Lenek
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE