Reklama

Reklama

TRZEBIESZÓW Uczcili brawurową akcje żołnierzy "Kurzawy"

Opublikowano: wt, 29 wrz 2020 12:16
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 27 września odbyły się uroczystości upamiętniających 74 rocznicę Akcji Mitropa w Szaniawach

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą, po której nastąpiła część oficjalna tj. przemówienia, apel poległych oraz złożenie wieńców pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN.

 

Część artystyczną przygotowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w Siedlcach oraz dzieci ze szkoły Podstawowej w Szaniawach i Trzebieszowie.

 

Nazwa Akcja Mitropa wzięta została od nazwy wojskowo - dyplomatycznego pociągu radzieckiego kursującego na trasie Moskwa - Warszawa - Berlin. Podczas tej akcji oddział partyzancki w liczbie około 50 żołnierzy AK i WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka, pseudonim "Kurzawa" przeprowadził akcję rozbrojenia radzieckiego pociągu dyplomatycznego bez rozlewu krwi.

Rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym kilku wysoko postawionych generałów i oficerów NKWD, którzy jechali z Moskwy na naradę wojskową do Warszawy. Jej tematem mały być zagadnienia związane z utrzymaniem gotowości bojowej sojuszniczych armii wobec zaostrzającego się na ówczesnej arenie politycznej kryzysu tzw. "zimnej wojny".

Na Dworcu Wschodnim długo czekano na rosyjską delegację, której wcześniej na bocznicę w Łukowie dowieziono nowe generalskie mundury.

 

Upokorzeni komuniści już 5 października po długim pościgu okrążyli siły por. Marczuka pod Kiełbaskami koło Starej Kornicy. Tam też oddziały partyzanckie zostały rozbite, zaś sam "Kurzawa" został ranny i trafił do komunistycznej niewoli, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany przez UB. Zmarł w roku 1972.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (10)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +4 / -2

  Łukowianin

  Jak Ci Państwo działają na rzecz propagowania i szerzenia patriotyzmu to komu coś takiego może przeszkadzać? Jeżeli chociaż w małym stopniu zaszczepili jakiś ułamek wiedzy, a przypuszczam, ze chociaż część komentujacych przeczytała ten artykuł to i tak zrobili coś dobrego, bo przynajmniej ktoś dowiedział się czegoś nowego, badź poszerzył swoją wied... Rozwiń

 • rok temu | ocena +1 / -2

  Olaf

  Widzę na forum wnuków skurwysynów z informacji wojskowej i kbw

 • rok temu | ocena +1 / -2

  @Kozak

  Pewnie, że żal takich kozaków co poubierają się w mundury a jeden czapkę LWP i udają weteranów ....

 • rok temu | ocena +0 / -3

  Kozak

  Bredzisz czlowieku z zawiści sam nic nie robisz, nie ośmieszaj siebie, zakompleksienie aż bucha od ciebie,. Żal tak po ludzku takich małych ludkow.

 • rok temu | ocena +3 / -1

  @Pik

  Tak tak rozkminili szefem Twojego" generała" z niejakiego Bractwa Liderów jest "Wielki Mistrz Bractwa - gen. dyw. BL Ryszard Murza Murat herbu Murat (Warszawa)" Były funkcjonariusz SB inwigilujący środowiska związane ze swiatem sztuk walk !!! A pana Jastrzębskiego jak tak dobrze znasz to zapytaj się kim był prze dwadzieścia kilka lat i czy członkow... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -2

  Pik

  Nie krytykuj, nic poza tym nie potrafi sz panowie GEN. Dziudek i pan Jastrzebski dawno towarzystwo rozkminili , że ci co udają prawych często z bylymi esbekami i komuchami chadzaja sobie.

 • rok temu | ocena +1 / -2

  @ach co to za uroczystości ???

  A tu jak ci mało masz jeszcze kilku takich "generałów" Wykaz Generałów Bractwa: gen. bryg. BL Jacek Bogdan Chmielewski herbu Chmielewski (Warszawa) - właściciel Oficyny Drukarskiej; komandor Dziesiątej Komandorii Warszawa Bractwa Liderów gen. bryg. BL Henryk Czerkas (Lublin) - weteran walk z UPA; b. dowódca jednostek wojskowych w Lublinie, Olszty... Rozwiń

 • rok temu | ocena +2 / -0

  @ach co to za uroczystości ???

  Jaki " generał Win" facet jest "generałem" niejakiego Bractwa Liderów - poszukaj sobie w necie co to za grupa i kto jej szefuje, stopień generała nadaje prezydent RP, proszę podaj mi informacje z Monitora Polskiego gdzie opublikowano nominacje tego "generała" , a o " adiutancie " pozwól, że przemilczę ....

 • rok temu | ocena +3 / -1

  ach co to za uroczystości ???

  Komendant Główny WiN gen. bryg Henryk Dziudek i jego adiutant honorowy szer. podch. Jastrzębski zapoznali sie dokładnie z przebiegiem akcji Mitropa i nie wzieli udziału w uroczystościach. Jak ruszysz głową to znajdziesz odpowiedź.

 • rok temu | ocena +1 / -4

  ???

  Brawo , brawo za organizację uroczystości !!! Ale widzę, że przebierańców z Łukowa z ich "ginierałem" nie było ...