Reklama

Tragedia w Serokomli. Nie żyje 8-latka

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zespół Szkół w Serokomli

Tragedia w Serokomli. Nie żyje 8-latka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie żyje 8-letnia uczennica Zespołu Szkół w Serokomli. Życie odebrała jej piorunująca sepsa. Rodzice innych uczniów byli wstrząśnięci. Bali się o własne dzieci.

Chora dziewczynka trafiła w niedzielę palmową najpierw do szpitala w Łukowie, jednak jej stan zaczął szybko bardzo się pogarszać. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportował ją do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Przeprowadzone badania wykazały inwazyjną chorobę meningokokową czyli sepsę. Lekarzom nie udało się uratować życia dziecka. Pogrzeb dziewczynki miał miejsce w środę 28 marca.

Tragedia wzbudziła silny niepokój u rodziców dzieci chodzących do tej samej szkoły, co 8-latka. Obawiali się, czy ich dzieci nie zaraziły się śmiertelną chorobą. Specjalistki z łukowskiego Sanepidu skontaktowały się z rodzicami dzieci, które mogły mieć kontakt ze zmarłą uczennicą. Prosiły ich o udanie się do lekarza w celu profilaktycznego przyjęcia leków, a potem sprawdzały to telefonicznie. Rodzice usłyszeli też, że uczniowie mogą bez obaw przychodzić do szkoły. Dyrektor szkoły została natomiast poinformowana, że nie ma wskazań, by przerywać zajęcia i prowadzić dezynfekcję lub kwarantannę.

Danuta Pikulska, kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie, informuje, że 25 marca z łukowskim Sanepidem skontaktowała się Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.

- Powiadomiono nas, że dziewczynka z naszego terenu została przewieziona do szpitala w Lublinie z podejrzeniem inwazyjnej choroby meningokokowej. Po zebraniu wstępnych informacji nasze pracownice udały się do Serokomli. Tam przeprowadziły wywiad epidemiologiczny w środowisku rodzinnym. Domownicy dziecka chorego już 25 marca poddani zostali chemioprofilaktyce antybiotykowej - informuje Danuta Pikulska z PSSE w Łukowie. - Przeprowadziły również wywiad w szkole w Serokomli. Tu z kolei do chemioprofilaktyki we właściwych przychodniach, wytypowano uczniów z najbliższego kontaktu z chorą dziewczynką - dodaje.

Szkoła dla kolegów dziewczynki zorganizowała spotkania z psychologiem i pedagogiem, a po świętach dla dzieci z klasy zmarłej uczennicy będą zorganizowane zajęcia, które pomogą im przejść przez to traumatyczne przeżycie.

5 kwietnia w szkole planowane jest spotkanie dla rodziców i wszystkich chętnych z pracownikami Sanepidu dla uspokojenia środowiska, wyjaśnienia na czym polega istota tego typu zakażenia i wygaszenia niepotrzebnych negatywnych emocji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE