Reklama

To warto zobaczyć w moich stronach...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

To warto zobaczyć w moich stronach... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jakie ciekawe miejsca są godne polecenia turystom odwiedzającym moją gminę? Co warto zwiedzić w mojej okolicy? - takie pytanie zadaliśmy znanym osobom z powiatu łukowskiego.

Maria Chromińska, sołtys wsi Wólka Konopna w gminie Trzebieszów:

To, co w okolicy niewątpliwie jest godne uwagi, to kapliczka z 1890 r., znajdująca się we wsi Mikłusy w gminie Trzebieszów. Warte obejrzenia są również miejsca związane z walką o wolność: w Gołowierzchach pomnik straconego w czasach powstania styczniowego Antoniego Ławeckiego. Między Gołowierzchami, a Wólką Konopną można zobaczyć miejsce, gdzie żołnierze z WiN stoczyli walkę z NKWD, a w Zembrach pomnik poświęcony mieszkańcom owej parafii zamordowanych właśnie przez NKWD.

Ciekawym obiektem jest także drewniany kościółek w Zembrach, który ma wartość jako zabytek architektury sakralnej. Dla przyjemności można także udać się na przejażdżkę rowerową jedną ze ścieżek biegnących pomiędzy polami i lasami.


Zofia Czubek, przewodnicząca Rady Gminy Stanin

Niewątpliwie miejscem w naszej najbliższej okolicy znanym na całą Polskę jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Natomiast gmina Stanin jest to dobre miejsce na organizowanie wycieczek rowerowych. Warto przejechać się po okolicy, aby podziwiać nie tylko piękne obiekty sakralne- kościół w Tuchowiczu, Staninie, Jeleńcu, przydrożne kapliczki, ale także walory przyrodnicze gminy, która jest nie tylko bardzo piękna, ale także i czysta.

Władysław Mika, wójt gminy Wola Mysłowska

Nasza gmina, mimo że jest gminą typowo rolniczą, ma ciekawe dwa zespoły dworsko – parkowe w Jarczewie i Wilczyskach. Ten pierwszy niestety jest w trakcie zmiany właściciela i jest zupełnie niedostępny, chociaż w dobrym stanie technicznym. Drugi jest na etapie modernizacji. Niedaleko gminy Wola Mysłowska znajduje się bardzo ciekawy ośrodek Eko Farma Żelechów. Jest tam około 80 miejsc noclegowych, plaża, bezpieczne kąpieliska, możliwość wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków. Jeżeli ktoś chce zaprzyjaźnić się z przyrodą, to warto odwiedzić naszą okolicę.

Barbara Kot, zastępca wójta gminy Krzywda

Na terenie gminy Krzywda jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Sztandarowym przykładem jest Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i kopiec Sienkiewicza w Okrzei. Pomiędzy Okrzeją a Lipinami, w lesie znajduje się mogiła powstańców styczniowych. W naszej gminie bierze początek rzeka Wilga. Miejsce to na starych mapach oznaczone jest dwiema strzałkami odchodzącymi w przeciwnych kierunkach - w prawo, gdzie płynie większa część źródła, przeistaczając się w Wilgę i w lewo przechodząc w niewielką rzeczkę Bystrzycę Małą.

Możemy także poszczycić się dwiema hutami szkła, gdzie produkcja odbywa się na takich samych zasadach, jak około 200 lat temu-bańka szklana jest dmuchana ustami. Kiedy odbywa się Noc Muzeów i nasza huta bierze w niej udział, można ją po prostu zwiedzić. W Szczałbie jest miejsce kultu religijnego - niedaleko kościoła znajduje się cudowne źródełko, które ponoć przywróciło wzrok córce właściciela dóbr wojcieszkowskich.

Natomiast w Radoryżu Smolanym, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się szkoła średnia, kiedyś swoje dzieło napisał polski filozof, Władysław Tatarkiewicz, który spędzał tam bardzo dużo czasu, gdyż ożenił się z córką Potworowskich, do których należał majątek Radoryż. Sama Krzywda w tym roku obchodzi 430 lat. Pierwsze wzmianki o samej miejscowości pojawiły się w 1588 r. Jako mieszkańcy nie dostrzegamy i nie doceniamy tego rodzimego piękna, ale przyjezdni twierdzą, że okolica ta jest niezwykle ciekawa, czysta i naprawdę godna uwagi.


Mariusz Osiak, wójt gminy Łuków

Obowiązkowym punktem wycieczki, po okolicach Łukowa, dla miłośnika przyrody jest rezerwat Jata oraz mniejszy i nieco mniej znany rezerwat Las Wagramski. Niewątpliwą atrakcją będzie także rezerwat przyrody nieożywionej Kra Jurajska na terenie Gołaszyna. Jeśli chodzi o aspekty historyczne to oczywiście miejsca i pomniki upamiętniające walki z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej m.in. pomnik ks. Brzózki czy pomnik żołnierzy AK w rezerwacie Jata.

Ciekawą rzeczą związaną z historią średniowieczną są pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie obronnym, w okolicach Strzyżewa - dla miłośnika historii to nie lada gratka. Oprócz tego oczywiście warte zobaczenia są zabytki architektury sakralnej, czyli różnego rodzaju kapliczki i krzyże przydrożne, z których każde niesie ze sobą jakąś historię. Jako gmina zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalnej społeczności wycieczkami rowerowymi, wychodzimy więc ludziom naprzeciw i w ciągu najbliższych 2 miesięcy planujemy stworzyć miejsca przyjazne rowerzystom. Będą to wiaty porozstawiane w kilku miejscowościach na terenie szlaków rowerowych, w których znajdować się będą stojaki na rowery, stoliki, ławki, tak aby turyści mogli odpocząć. Przy tych miejscach chcemy umieścić także lapidaria, czyli zbiorowiska głazów narzutowych, które utworzymy sztucznie. Każdy z tych obiektów będzie opatrzony tabliczką opisującą geologię regionu. Chcemy zaznajomić ludzi z ważnym elementem naszego środowiska i łączyć przyjemne z pożytecznym.


Karol Ponikowski, dyrektor Domu Kultury w Woli Gułowskiej

Gmina Adamów jest ciekawa przede wszystkim ze względu na swe walory historyczne i przyrodnicze. Miejscami, które powinien zobaczyć miłośnik przeszłości są: Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. Świątynia z cudownym wizerunkiem Matki Bożej jest piękną barokową budowlą o bogatej historii związanej z bitwą SGO "Polesie", ale również powstaniami narodowymi, czy unitami podlaskimi. Muzeum, które od 2014 r. istnieje w multimedialnej formule, przyciąga ciekawym i przedstawionym w atrakcyjny sposób przekazem o żołnierzach ostatniej bitwy kampanii 1939 r. W placówce znajduje się również ekspozycja etnograficzna, galeria rzeźby ludowej i sala myśliwska. W ciągu najbliższych tygodni uruchomiona zostanie tam również historyczna gra w paintball oraz przystań rowerowa z jednośladami, z pomocą których będzie można zwiedzić okolicę. A tu jest wiele do zobaczenia: miejsca związane z historią: mogiły żołnierzy SGO "Polesie" w Turzystwie, Adamowie i Helenowie, położona w lesie na skraju gminy w Kobylczyku mogiła powstańców styczniowych. 22 lutego 1863 r. spoczęli tam Antoni Trzaskowski i czternastu towarzyszy, którzy zginęli w potyczce z oddziałem carskim.

W gminie i w jej najbliższym sąsiedztwie znajdują się także liczne pomniki poświęcone ofiarom II wojny światowej: akcji pacyfikacji ludności w Józefowie, Budziskach i Krzówce, czy poległym i pomordowanym mieszkańcom Adamowa. W Kalinowym Dole znajduje się miejsce, które upamiętnia ostatnich żołnierzy poległych w kampanii 1939 r., kawalerzystów z Pułku 3 Strzelców Konnych, z kolei w Hordzieżce punkt, gdzie generał Kleeberg wydał swój ostatni rozkaz. Gmina Adamów to także przyroda. Znajdują się tu duże kompleksy leśne z piękną i bogatą fauną oraz florą. Szlaki i wyznaczone ścieżki piesze i rowerowe sprzyjają aktywnym formom spędzania wolnego czasu.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE