Reklama

Tablica Alfa – coraz bliżej realizacji

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wioletta Ekielska

Tablica Alfa – coraz bliżej realizacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najpierw nie było pozwolenia Prokuratury, ale po zapoznaniu się z faktami dotyczącymi kapitana S. Lemieszka, już jest. Czas na wyrażenie stanowiska Miasta.

Chcieli, by tablica upamiętniająca kapitana Stefana Lemieszka „Alfa” zawisła na budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa. Prywatny właściciel się nie zgodził. Drugim miejscem, gdzie kamienne upamiętnienie mogłoby zawisnąć jest budynek dzisiejszej Prokuratury Rejonowej w Łukowie. Tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w latach powojennych także miał swoją siedzibę. Po kilku miesiącach wymiany korespondencji i rozmowach pojawia się światełko w tunelu.    

Przypomnijmy: rok temu zawiązał się Społeczny Komitet \"Tablica Pamięci Komendanta WiN Obwodu Łuków\". Inicjatywę podjęli nie tylko mieszkańcy naszego miasta i okolic, ale także osoby z Wrocławia, Poznania czy Radzynia Podlaskiego. Inicjatorom pomysłu przyświecał jeden cel - upamiętnienie żołnierzy Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość torturowanych, zamordowanych w Łukowie przez ówczesnych funkcjonariuszy bezpieki. Zapytana o pozwolenie na zawieszenie tablicy Prokuratura, nie zgodziła się. Rozpoczęła się, trwająca kilka miesięcy, dyskusja. 21 listopada przyszła odpowiedź z Prokuratury Okręgowej w Lublinie, która daje nadzieję na pozytywne zakończenie sprawy. W piśmie tym czytamy:  

7 listopada Prokuratura otrzymała z Instytutu Pamięci Narodowej oddział Lublin informację historyczną na temat osoby Stefana Lemieszka „Alf” Komendanta Oddziału WIN. W związku z powyższym w tutejszej Prokuraturze zostały wszczęte czynności ustalające procedurę zawieszenia tablicy na fasadzie budynku będącego siedzibą Prokuratury Rejonowej w Łukowie – napisał Maciej Maćkowski.  

O tym rozstrzygnięciu sprawy rozmawialiśmy z radnym Rady Miasta Piotrem Płudowskim, który zaangażował się w realizację pomysłu. Powiedział nam, że:  

Prokurator Okręgowy poinformował mnie, o tym jak teraz będzie wyglądała droga prawna naszej inicjatywy. Jednym z kroków będzie wystąpienie Prokuratury do Miasta Łuków z prośbą o wyrażenie stanowiska dotyczącego ustanowienia Tablicy. Temat jest znany chociażby Przewodniczącemu Rady Miasta Krzysztofowi Jodełce, liczę więc że nie będzie większych trudności. Takie stanowisko Miasto może wyrazić np. w postaci uchwały intencyjnej. Prokuratura po otrzymaniu informacji zwrotnej, niezwłocznie zezwoli na umieszczenie tablicy na fasadzie budynku Prokuratury Rejonowej w Łukowie. Nam jako Komitetowi Społecznemu pozostanie wówczas przygotowanie uroczystości - dodał.  

Przypomnijmy kim był jeden z bohaterów, którego inicjatorzy chcą upamiętnić na tablicy. Kapitan Stefan Lemieszek urodził się w Trzebieszowie w 1915 roku. Przed wojną służył w stopniu ppor. W czasie wojny posługiwał się pseudonimem \"Narbut\". Był oficerem broni w Komendzie Obwodu Biała Podlaska. Przedstawiony przez dowództwo do odznaczeń wojskowych. Późniejszy jego pseudonim to \"Alf\". Badacze historii znaleźli informację o jego pośmiertnych losach. Bandyci z KBW-UBP przywieźli do Łukowa i wystawili jego ciało w bramie Urzędu w celu rozpoznania przez mieszkańców.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE