Reklama

Szpital to nie stajnia Augiasza

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Szpital to nie stajnia Augiasza - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednym z tematów poruszanych podczas wczorajszych obrad Rady Powiatu była rozbudowa szpitala i jego sytuacja. Radni skarżyli się, że nie uzyskali satysfakcjonujących odpowiedzi, więc pytali ponownie.

Wczorajsza sesja Rady Powiatu trwała zaledwie 1,5 godziny. W tym czasie radni podjęli kilka uchwał i wysłuchali informacji na temat sytuacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łukowie. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał radny Henryk Lipiec. Poprosił dyrekcję szpitala o ponowne udzielenie odpowiedzi na pytania, które padły podczas wcześniejszych obrad, ponieważ te, które uzyskał nie są satysfakcjonujące.

- Odpowiedzi czytałem ze zdumieniem. Od dłuższego czasu nie ma trzech ordynatorów, na SOR chyba od grudnia. Na pytanie czy szpital stać na rozbudowę, w odpowiedzi przeczytałem, że będzie opracowany biznesplan – powiedział H. Lipiec.

Radny odniósł się także to zawartej w piśmie informacji o zabezpieczeniu kredytu, którym ma być m.in. hipoteka na majątku szpitala czy też hipoteka na nowym obiekcie. Przypomniał jednocześnie, że wielokrotnie słyszeliśmy stwierdzenie, iż powiat nie będzie partycypował w kosztach tej inwestycji. Zapytał więc:

- Co się stanie, gdy szpitala nie będzie stać na spłacenie kredytu? Bank zajmie tomograf?

Na zakończenie swojej wypowiedzi H. Lipiec przytoczył opinię jednego z mieszkańców, dawnego pracownika placówki zdrowia, który porównał sytuację szpitala do stajni Augiasza. Pytania dotyczące łukowskiego szpitala miał także radny Władysław Karaś. Dopytywał o biznesplan oraz wniosek IOWISZ (Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia). Odpowiedzi na te pytania nie usłyszeliśmy. Obaj Panowie poprosili bowiem o ustosunkowanie się do nich na piśmie.  

Do wypowiedzi radnych odniósł się dyrektor Władysław Kobielski, nie zgadzając się z twierdzeniem jakoby szpital miał być stajnią Augiasz. Powiedział:      

- Padają tu stwierdzenia, które są niesprawiedliwe. Wygrałem z NFZ sprawę o nadwykonania za 2016 rok. Na oddziałach ryczałt jest tak zwiększony, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie.  

Przypomnijmy: w maju 2017 roku Rada Społeczna SP ZOZ w Łukowie wyraziła zgodę na zaciągnięcie 30 mln kredytu na planowaną inwestycję. Podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu dyrekcja placówki zdrowia zapewniała, że na przełomie lipca i sierpnia opinia wojewody (IOWISZ) już będzie. Na chwilę obecną nic na ten temat nie wiadomo. W wakacje miała także ruszyć procedura przetargowa. Na początku sierpnia, starosta łukowski Janusz Kozioł podczas rozmowy z nami powiedział, że doradca finansowy szpitala zapewnia, że bank, który udzieli kredytu będzie wybrany do połowy września.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE