Reklama

Szkoła z Zalesia druga w kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane do Redakcji

Szkoła z Zalesia druga w kraju - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Reprezentacja uczniów Zespołu Szkół z Zalesia zdobyła II miejsce w ogólnopolskim finale "Turnieju Misia Wojtka". Finał gry w edukacyjną grę planszową odbył się na początku tygodnia w Warszawie.

Turniej Misia Wojtka przygotowany przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej wpisywał się w obchody upamiętnienia 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino. W rywalizacji brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a eliminacje regionalne przeprowadzone w kilku ośrodkach IPN wyłoniły 16 drużyn finałowych: 8 w kategorii kadetów i 8 w kategorii juniorów. Zwycięzcami lubelskich eliminacji została drużyna z Zespołu Szkół im. ks. gen. St. Brzóski z Zalesia, a zdobywcy drugiego miejsca w województwie - również przedstawiciele szkoły z gminy Łuków - otrzymali „dziką kartę” i także reprezentowali województwo lubelskie na ogólnopolskim finale.

- Młodzież szkolna miała do rozwiązania test poświęcony kapralowi Misiowi Wojtkowi, historii i szlaku bojowego 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Drugim elementem były rozgrywki w grę planszową "Miś Wojtek"
- mówi Arkadiusz Pogonowski, nauczyciel z ZS w Zalesiu i opiekun uczniów.

Po teście pierwsza drużyna z Zalesia plasowała się na 3 miejscu, a druga ekipa zajmowała 6 lokatę. Rozgrywki planszowe odwróciły kolejność i zapewniły awans do play-offów pierwszej drużynie w składzie: Adam Dybciak, Magdalena Osiak, Karol Leszkowicz i Kacper Matusiak. Druga czwórka uczniów niestety nie obroniła miejsca dającego awans. Uczniom zabrakło 2 punktów, lecz dało 6 miejsce w kraju. Podczas finałowych meczy o podium reprezentanci pierwszej drużyny ZS z Zalesia nie dali szans reprezentacji Mikluszowic (woj. małopolskie), jednak w finale musieli uznać wyższość lepiej przygotowanych gości z Białegostoku. Zawody ukończyli na drugim miejscu w Polsce.

- Myślę, że dla uczniów były to bardzo ciekawe trzy dni. Turniej przyniósł wiele emocji: od złości po radość. Jestem bardzo zadowolony, że podjęliśmy decyzję o starcie w tych rozgrywkach. Dzielny miś Wojtek i historia Polaków, którzy tworzyli Armię Andersa na stałe wpisze się w pamięć tych młodych ludzi - dodaje opiekun grupy.

Uczestnikom przygotowanego przez IPN konkursu zagwarantowano podczas finału również inne atrakcje. Uczniowie mogli obejrzeć m.in. sprzęt bojowy, oglądali na żywo ćwiczenia żołnierzy. Organizatorzy zaprosili też na koncert piosenek z filmów Walta Disneya i minirecital piosenek patriotycznych z repertuaru "Panny Wyklęte". Uczniowie z Zalesia zwiedzali także stolicę nocą, poznali historię warszawskiej Brygady, mieli też  możliwość korzystania z atrakcji Klubu Kościuszkowców w Wesołej.

Finał I Ogólnopolskiego Turnieju Misia Wojtka odbywał się od 20 do 22 maja na terenach wojskowych 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE