Reklama

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Szczygły Górne: 110 lat straży pożarnej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochotnicza Straż Pożarna w Szczygłach Górnych w gminie Łuków kończy 110 lat. 2 września w miejscowości tej zorganizowane zostały uroczystości jubileuszowe, na których poświęcono okolicznościową tablicę i nowy samochód ratowniczy.

Świętowanie 110-lecia funkcjonowania straży pożarnej w Szczygłach Górnych rozpoczęto od mszy świętej, w której uczestniczyli mieszkańcy miejscowości, strażacy i oficjele. Obecny był m.in. Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski.

- 110 lat to cztery pokolenia ludzi, którzy w myśl dewizy „Bogu na chwałę - ludziom na pożytek” ratują ludzi i mienie. Strażakom życzę standardowego: „wielu powrotów ilu wyjazdów”. Życzę też spokoju, aby strażacy częściej mogli świętować, niż wyjeżdżać do pożarów czy wypadków - mówił R. Gmitruczuk.

Uroczystości połączono z poświęceniem okolicznościowej tablicy i poświęceniem samochodu ratowniczego marki Ford. Auto trafiło do OSP już listopadzie zeszłego roku i sfinansowane zostało głównie ze środków zewnętrznych. 150 tysięcy złotych strażacy ochotnicy otrzymali od MSWiA, 110 tysięcy od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 23 tysiące od Gminy Łuków. Wyposażenie sfinansowane zostało natomiast przez Bank Spółdzielczy w Łukowie.

- Samochód brał udział w kilku akcjach - niektórych bardzo poważnych - jako samochód oświetleniowy, bo ma na wyposażeniu takie oświetlenie. Nie wyjeżdżaliśmy nim do pożaru, ale „obstawialiśmy” m.in. wypadek drogowy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości Jakub Kożuchowski, przedstawiciel OSP.

Strażak pytany o historię jednostki, powtarzał że łączy ona pokolenia w miejscowości.

- OSP w Szczygłach Górnych ma długą historię. W straży służyli nasi pradziadowie, dziadowie i ojcowie, a teraz my chcemy to „ciągnąć” i uczcić. Jesteśmy jedną z najstarszych jednostek OSP w gminie Łuków, na dzień dzisiejszy mamy 38 strażaków czynnych i 3 członków honorowych. Mamy też dzieci i młodzież. Najmłodszy ze „strażaków” ma 15 miesięcy. Dopiero co zaczął chodzić, a już ma mundur - mówił z humorem J. Kożuchowski.

Jubileusz oprócz składania życzeń był też okazją do wręczenia strażackich odznaczeń i wyróżnień. „Brązowe Krzyże Zasługi” nadane decyzją Prezydenta RP otrzymali druhowie Józef Płodowski i Jakub Kożuchowski. Złotym Znakiem ZOSP RP odznaczony został Adam Jurkowski. Wręczone zostały też Złote, Srebrne i Brązowe Medale „Za zasługi dla Pożarnictwa”. Otrzymali je: Leszek Krasnodębski, Walenty Krasnodębski, Augustyn Polkowski i Wojciech Polkowski (złote medale), Paweł Świderski, Piotr Świderski, Adam Dudziński i Waldemar Sosnowski (brązowe odznaczenia). Srebrnym medalem oznaczono natomiast Jarosława Kożuchowskiego.

Inne wyróżnienia - odznakę „Strażaka Wzorowego” otrzymali Izabela Świderska i Mariusz Popławski. Z kolei Wojciech Polkowski, Kazimierz Zarzycki i Walenty Krasnodębski zostali uhonorowani dyplomami za „50-letnią społeczną i ofiarną działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej w ratowaniu mienia i życia ludzi oraz podtrzymaniu strażackich tradycji”. Druh Jakub Kożuchowski otrzymał ponadto Oznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i medal przyznawany na 100-lecie niepodległości od Marszałka Województwa Lubelskiego. Identyczne wyróżnienie powędrowało także do Józefa Płodowskiego, natomiast cała jednostka OSP w Szczygłach Górnych uhonorowana została dyplomem i medalem Wojewody Lubelskiego.

Święto w Szczygłach Górnych było najprawdopodobniej ostatnim w dotychczasowej siedzibie jednostki. Jak zapowiedział wójt Gminy Łuków Mariusz Osiak, w przyszłym roku rozpocząć ma się budowa świetlicy wiejskiej, będącej jednocześnie nową siedzibą strażaków ochotników. Zdaniem Osiaka dalej mają być także prowadzone inwestycje doposażające funkcjonujące w gminie Ochotnicze Straże Pożarne.

- W ostatnim czasie było wiele okazji do spotkań i świętowania strażaków. OSP w Szczygłach Górnych wzbogaciła się o nowy samochód, podobnie jak jednostki w Gręzówce czy Turzych Rogach. Ponadto Gmina Łuków uzyskała około 130 tys. zł dofinansowania z tzw. Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu do ratownictwa - głównie medycznego - dla jednostek OSP. Oprócz dobrego poziomu wyszkolenia, jesteśmy i będziemy więc dodatkowo wzmocnieni sprzętowo - mówił wójt.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE