Reklama

Święto łukowskiej „Jedynki”

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Święto łukowskiej „Jedynki” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W przeddzień 282. rocznicy urodzin Grzegorza Piramowicza, szkoła jego imienia w Łukowie obchodziła swoje święto. 24 listopada w łukowskiej \"Jedynce\" odbył się specjalny apel, na którym pokazano to, co placówka ma najlepsze.

Wyróżnienia dla uczniów oraz nauczycieli, występy artystyczne i rys historyczny najstarszej w Łukowie podstawówki. Tak wyglądały obchody święta szkoły, połączone z Dniem Patrona. Popularna „Jedynka” nosząca imię Grzegorza Piramowicza, zaprosiła na szkolne święto uczniów, przedstawicieli władz miasta i rodziców.

W trakcie wydarzenia wręczono m.in. nagrody dla uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie w konkursie o patronie szkoły. Dyrektor Karol Ciołek nagrodził też nauczycieli: Bożenę Malon, Danutę Domańską, Agnieszkę Nikiel-Kowalczyk, Beatę Werner i Martę Meges. Całość zwieńczyły pokazy artystyczne.

------------

Historia Szkoły Podstawowej nr 1 w Łukowie sięga I połowy XIX wieku, gdzie funkcjonowała ona jako szkoła elementarna. W tym czasie uczył w niej tylko jeden nauczyciel. W okresie Powstania Styczniowego nauczycielem tym był niejaki Domański, około 1875 r. - Hryniewiecki, a w ostatnich latach przed wojną światową - Wincenty Łożewnik. Po I wojnie światowej na stanowisko kierownika szkoły powołano Ferdynanda Widziszewskiego. W tamtym okresie placówka wzbogaciła się o patrona, ks. Grzegorza Piramowicza.

W lutym 1925 r. szkoła uzyskała tytuł 7-klasowej rozwojowej Szkoły Powszechnej im. ks. Grzegorza Piramowicza, lecz jej rozwój wyhamowany został przez II wojnę światową. W tym czasie okupant utrudniał proces edukacji dzieci i młodzieży. Ze szkoły usunięto nauczanie historii, geografii, literatury polskiej, nauki o Polsce współczesnej oraz gimnastykę. Po wyzwoleniu Łukowa w lipcu 1944 r. Powiatowa Rada Narodowa przystąpiła do odbudowy zniszczonego szkolnictwa.

Po wojnie „Jedynka” borykała się z trudnościami lokalowymi. Dopiero 2 września 1958 r. oddany został do użytku nowy budynek przy ul. Partyzantów 15. W nim szkoła mieści się do dziś. Wówczas pracowało w niej 18 nauczycieli, a naukę rozpoczęło 793 uczniów w 21 oddziałach. Lekcje odbywały się na dwie zmiany. Kolejne lata to wzrost liczby uczniów oraz nauczycieli i rozwój placówki. Szkoła wzbogaciła się m.in. o gabinet dentystyczny i lekarski. W 1991 roku jej dyrektorem został Karol Ciołek, a w 1994 roku zmieniono organ prowadzący na Radę Miasta Łuków. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń historii szkoły było przywrócenie imienia patrona szkoły - ks. Grzegorza Piramowicza, zatwierdzenie projektu i wykonanie sztandaru szkoły. Uroczystości związane z przywróceniem imienia i przekazaniem sztandaru odbyły się 19 czerwca 1996 r. Od tego momentu pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa Nr 1 im. ks. Grzegorza Piramowicza.

Łukowska „Jedynka” to szkoła stawiająca duży nacisk na sport. W październiku 2002 roku oddano do użytku nowoczesną halę sportową, która przyczyniła się do sukcesów sportowych uczniów placówki. Szkoła zapewnia także specjalistyczną opiekę psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną. Działają w niej dwie biblioteki oraz dwie świetlice. Uczniowie mogą korzystać z posiłków w stołówce szkolnej. Szerokie pole do popisu mają uczniowie wykazujący zainteresowanie różnymi dziedzinami nauki. Jest to możliwe dzięki funkcjonowaniu kół przedmiotowych, a także różnorodnym zajęciom sportowym.

Źródło: http://sp1.lukow.pl/Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE