Reklama

Święto 3 Maja: kwiaty i refleksje

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Święto 3 Maja: kwiaty i refleksje  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Łukowie jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Kwiaty przed pamiątkową tablicą składali przedstawiciele działających w mieście i powiecie instytucji, szkół, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele partii i stowarzyszeń.

Uroczystości tradycyjnie odbyły się w pobliżu kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie, gdzie wcześniej odprawiono mszę świętą. W asyście pocztów sztandarowych kwiaty składali przedstawiciele Parlamentu, samorządowcy reprezentujący Powiat Łukowski, Miasto i Gminę Łuków, a także przedstawiciele szkół, organizacji, służb i stowarzyszeń.

W imieniu organizatorów głos zabrał starosta Dariusz Szustek, który mówił o okolicznościach uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Były burmistrz Łukowa zwrócił uwagę, że dokument ten został uchwalony przy nieobecności wielu posłów ówczesnego Sejmu, a także po pierwszym rozbiorze Polski.

- Konstytucja 3 Maja była powodem do entuzjazmu. W filmach traktujących o tamtych czasach słyszeliśmy i widzieliśmy okrzyki „Wiwat król, wiwat Sejm, wiwat wszystkie stany”. Nie wszystkim starczyło jednak tego entuzjazmu. Królowi starczyło go na ponad rok, bo przystąpił do konfederacji targowickiej, a później służył obcemu mocarstwu - powiedział Dariusz Szustek.

- Co by nie mówić o Konstytucji, należy się cieszyć i oddać hołd przodkom, że dokonali zrywu (niepodległościowego - przyp. red.) i próbowali ratować państwowość polską. Że próbowali zaznaczyć niepodległość Polski i samodzielność w ówczesnej Europie - dodał.

Starosta zwrócił się też do obecnych na uroczystościach posłów Krzysztofa Głuchowskiego i Sławomira Skwarka o podjęcie prac nad nową ustawą zasadniczą. Wcześniej drugi z parlamentarzystów w swoim przemówieniu pozwolił sobie na kilka zdań refleksji na temat pochodzącej z 1997 roku i aktualnie obowiązującej konstytucji.

- Panowie parlamentarzyści do dzieła. Trzeba uchwalić nową konstytucję. Konstytucję taką, która będzie reprezentować interesy całego narodu - zakończył Dariusz Szustek.

Organizatorem oficjalnych obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był w tym roku Powiat Łukowski.

Zobacz też:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE