Reklama

Reklama

Świadczenie wyrównawcze dla opozycjonistów

Opublikowano: pon, 12 paź 2020 15:00
Autor:

Świadczenie wyrównawcze dla opozycjonistów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby, które były represjonowane z powodów politycznych, mogą liczyć na wyrównanie emerytur i rent do kwoty 2400 zł brutto.

Reklama

Przepisy o świadczeniu wyrównawczym wchodzą w życie 15 października.

Świadczenie będzie przysługiwać osobie, której emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy w kwocie brutto są obecnie niższe od 2400 zł. Przy ustalaniu tej kwoty bierze się pod uwagę sumę pobieranych emerytur i rent. Nie wlicza się natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami, np. dodatku pielęgnacyjnego.

Podstawą do przyznania wyrównania będzie decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Decyzję należy dołączyć do wniosku o świadczenie wyrównawcze.

 - Uprawniony powinien złożyć wniosek w instytucji, która wypłaca mu emeryturę lub rentę. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek ma symbol ER-SWA. Jeśli osoba uprawniona do wyrównania pobiera zagraniczną emeryturę lub rentę, to do wniosku musi dołączyć dodatkowo dokument potwierdzający prawo do tego świadczenia i jego wysokość - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +0 / -0

    Robert

    Rozumiem ,że takie świadczenie z Łukowa nikomu nie przysługuje.Jeżeli taki się trafi to ściemnia.