Reklama

SUSZA: Apel Czytelniczki o zamykanie zastawek w rowach melioracyjnych

Opublikowano:
Autor:

SUSZA: Apel Czytelniczki o zamykanie zastawek w rowach melioracyjnych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Proszę o przekazanie apelu do właścicieli działek, na których znajdują się rowy melioracyjne z możliwością zamknięcia zastawki aby to w obecnej sytuacji zagrożenia potężną suszą, uczynili. Rozumiem, że przez wiele lat nie było takiego problemu. Uważam, że lepiej jest go jednak minimalizować niż potem wypłacać ogromne sumy na odszkodowania spowodowane suszą - pisze nasza Czytelniczka.

"Dzień dobry,
Bardzo proszę o przekazanie apelu do właścicieli działek, na których znajdują się rowy melioracyjne z możliwością zamknięcia zastawki aby to w obecnej sytuacji zagrożenia potężną suszą, uczynili. Rozumiem, że przez wiele lat nie było takiego problemu. Uważam, że lepiej jest go jednak minimalizować niż potem wypłacać ogromne sumy na odszkodowania spowodowane suszą. Kiedyś do tego typu prac istniał odpowiedni organ ale po zmianie przepisów za rów podobno odpowiada właściciel. Wiele rowów na naszym terenie jest drożnych i odprowadza z niego resztki wody. Chyba, że zależy nam na tym abyśmy sobie stworzyli pustynię. 
Proszę też uczulenie naszych mieszkańców co do podlewania trawników. Dziś o godz 10 była świadkiem wylewania hektolitrów wody na boisko przy ul. Warszawskiej. Czy to jest na pewno niezbędne?
 
Czytelniczka podaje przepisy, które udało jej się znaleźć:
W związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2018 r. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2017 r., poz. 1566 ze zm.)

Kwestie utrzymania rowów melioracyjnych, reguluje art. 205 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2268 ze zm.) – utrzymywanie urządzeń melioracji wodnych należy do zainteresowanych właścicieli gruntów, a jeżeli urządzenia te są objęte działalnością spółki wodnej działającej na terenie gminy lub związku spółek wodnych, w którym jest zrzeszona spółka wodna działająca na terenie gminy – do tej spółki lub tego związku spółek wodnych.
Zgodnie z art. 206 cytowanej wyżej ustawy jeżeli obowiązek, o którym mowa w art. 205, nie jest wykonywany, właściwy organ Wód Polskich ustala, w drodze decyzji, proporcjonalnie do odnoszonych korzyści przez właścicieli gruntów, szczegółowe zakresy i terminy jego wykonywania.
Zasadnicze funkcje urządzeń melioracji wodnych sprowadzają się do regulacji stosunków wodnych, w celu polepszenia zdolności produkcyjnej gleby, ułatwiania jej uprawy, ochrony użytków rolnych przed degradacją.
Kwestie dotyczące rowów przydrożnych reguluje art. 188. ustawy Prawo wodne - utrzymywanie urządzeń wodnych należy do ich właścicieli i polega na eksploatacji, konserwacji oraz remontach w celu zachowania ich funkcji. Utrzymywanie rowu (konserwacja) w szczególności polega na zapewnieniu drożności rowu, obejmuje zatem: czyszczenie rowu (w tym usuwanie śmieci) oraz koszenie trawy na zboczach rowu.
Należy jednak zauważyć, że w myśl art. 188 ust. 2 ustawy Prawo wodne, w kosztach utrzymywania urządzeń wodnych uczestniczy ten, kto odnosi z nich korzyści.
Zaniechanie przez właściciela obowiązku utrzymywania rowu we właściwym stanie, jak też utrudnianie przepływu wody w rowie, stanowią wykroczenie podlegające karze grzywny, wymierzanej na zasadach i w trybie przepisów ustawy z dnia 24.08.2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1120)."


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE