Reklama

Strajk nauczycieli traci na sile

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Goławski

Strajk nauczycieli traci na sile - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejne szkoły zawieszają akcję protestacyjną. Do obowiązków wrócą m.in. nauczyciele wszystkich szkół średnich w Łukowie.

Od 8 kwietnia trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Protestujący początkowo domagali się od rządu wzrostu wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 1000 zł brutto, natomiast teraz ich głównym postulatem jest wzrost wypłat o 30 procent, rozłożony na dwie tury. Nauczyciele domagają też zwiększenia nakładów na oświatę z budżetu państwa, zmiany ścieżki awansu i zmiany oceny pracy nauczycieli.

Strajk maleje

Strajk początkowo mający miejsce niemal we wszystkich placówkach oświatowych w powiecie łukowskim, zaczyna jednak tracić na sile. Zgodnie z informacjami posiadanymi na początek Wielkiego Tygodnia, 15 kwietnia nie strajkowały wszystkie szkoły w gminie Adamów oraz w gminie Wojcieszków, a w gminie Łuków śladem tym poszły placówki z Dąbia i Gołąbek.

Z kolei w gminie Krzywda zawieszono strajk w Szkole Podstawowej w Radoryżu Smolanym, w Zespole Szkół w Okrzei i Zespole Szkół w Woli Okrzejskiej. Nie strajkuje także Zespół Szkół w Fiukówce, który wcale nie przystąpił do strajku. Strajk trwa w szkołach w Krzywdzie, Radoryżu Kościelnym i Hucie Dąbrowie.

W przypadku gminy Stanin nie strajkują Zespół Szkół w Zagoździu i Zespół Szkół w Tuchowiczu. Pozostałe szkoły: Zespół Szkół w Staninie, szkoły podstawowe w Jeleńcu, Sarnowie, Jonniku, Zastawiu kontynuują strajk. W mieście i gminie Stoczek Łukowski protest zawiesiły dwie szkoły - Zespół Oświatowy w Kisielsku i Szkoła Podstawowa w Kamionce. Reszta placówek wciąż prowadzi akcję protestacyjną.

W gminie Wola Mysłowska nauczyciele w Szkole Podstawowej w Lisikierzu strajkowali tylko jeden dzień i zawiesili protest we wtorek, 9 kwietnia. Pozostałe placówki z tej gminy nie strajkują od piątku, 12 kwietnia. Od początku nie strajkował natomiast mieszczący się na terenie tej gminy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Baczkowie.

Sytuacja w Łukowie

Protest wciąż trwa w szkołach podstawowych w Łukowie oraz w prawie wszystkich miejskich przedszkolach. Protestu nie podjęła od początku „Szczęśliwa Siódemka”. Tam gdzie strajk się odbywa, nie odbywają się natomiast zajęcia lekcyjne. Uczniowie, którzy przychodzą do szkoły mają zorganizowane zajęcia opiekuńcze z nauczycielami, którzy nie wyrazili chęci udziału w strajku. Bez większych problemów odbyły się też egzaminy gimnazjalne i testy ośmioklasistów. Teraz jednak przyszedł czas na wystawianie ocen dla maturzystów.

Szkoły średnie rezygnują

I właśnie z powodu maturzystów strajk zawiesiły wszystkie szkoły średnie działające w Łukowie: I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, IV Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II, Zespół Szkół nr 1 im. H. Sienkiewicza, Zespół Szkół nr 2 im. A. Świętochowskiego oraz Zespół Szkół nr 3 im. W. Reymonta. W szkołach tych muszą odbyć się klasyfikacyjne rady pedagogicznie, dopuszczające uczniów do egzaminu dojrzałości. Jeśli nauczyciele nie wystawią im ocen, nikt nie zostanie dopuszczony do matury i nie będzie mógł brać udziału w procesie rekrutacji na studia.

Poza szkołami średnimi w Łukowie jako pierwsze akcję protestacyjną zawiesiło Medyczne Studium Zawodowe. Z placówek podległych Powiatowemu Zespołu Oświatowemu nie strajkują natomiast pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łukowie. W środę 17 kwietnia pojawiła się informacja, że ze strajku rezygnuje też Zespół Placówek w Łukowie. Jednostka ta opublikowała na swoim profilu na Facebooku komunikat:

- Pragniemy gorąco podziękować wszystkim Rodzicom za wsparcie i zrozumienie w trudnych dla Państwa, dla nauczycieli oraz wszystkich pracowników dniach strajku. Rozumiejąc w pełni potrzeby dzieci postanowiliśmy zmienić formę strajku i prowadzić zajęcia zgodnie z planem. Zapraszamy wszystkich uczniów i wychowanków na zajęcia od 24 kwietnia 2019 r. - czytamy.

Czy po radach klasyfikacyjnych strajk zostanie wznowiony?
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE